Trwa ładowanie...

Zielona Góra powiększona o gminę wiejską

1 stycznia 2015 r. miasto Zielona Góra połączyło się z otaczającą je gminą wiejską. Tym samym Zielona Góra znacząco powiększyła swój obszar i stała się pod tym względem szóstą co do wielkości aglomeracją Polski.

Share
Zielona Góra powiększona o gminę wiejskąŹródło: Fotolia, fot: Radoslaw Maciejewski
d11poel

Połączenie obu jednostek samorządu terytorialnego oznacza koniec funkcjonowania rady gminy i wójta oraz wygaśnięcie mandatów radnych miejskich.

Do czasu wyborów, które w Zielonej Górze odbędą się prawdopodobnie 15 marca br. (projekt rozporządzenia czeka na podpis premier) władzę wykonawczą będzie sprawował obecny prezydent Janusz Kubicki, a funkcję rady - jej dotychczasowy przewodniczący Adam Urbaniak.

Zielona Góra powiększyła obszar z 58,34 km kw. do 278,79 km kw, a liczbę ludności o około 20 tys. Tym samym liczy teraz ok. 140 tys. mieszkańców. W skład miasta weszły wszystkie sołectwa dawnej już gminy wiejskiej. Nie wykluczone, że stworzą one wspólnie dzielnicę "Nowe Miasto", gdyż takie plany deklarowały władze Zielonej Góry.

d11poel

Wraz z połączeniem dochody w budżecie miasta na 2015 rok wzrosły z 588,9 mln zł do 611,4 mln zł, a wydatki z 590,6 mln zł do 619,5 mln zł. Tym samym Zielona Góra ma najwyższy budżet w regionie, wyższy niż budżety Województwa Lubuskiego i Gorzowa Wlkp.

Zgodnie z deklaracjami władz miasta, formalności związane z połączeniem mają być w jak najmniejszym stopniu odczuwalne przez mieszkańców. Nie ulegnie zmianie sieć szkół, a większość spraw mieszkańcy dotychczasowej gminy nadal będą mogli załatwić w tym samym miejscu.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki mówił, że celem połączenia była budowa większego, silniejszego i bogatszego samorządu, który był niemożliwy w dotychczasowych granicach otoczonego przez lasy miasta.

Plan połączenia wpasowywał się także w ogólnokrajową tendencję do konsolidowania samorządów w organizmy silniejsze i bardziej wydolne, którą promuje rząd.

d11poel

Dzięki fuzji samorządów Zielona Góra otrzyma tzw. ministerialny bonus - przez pierwsze pięć lat będą to zwiększone udziały w podatkach PIT i CIT. W przypadku Zielonej Góry chodzi łącznie o kwotę około 100 mln zł, które mają być przeznaczone na inwestycje.

Pomysłodawcy połączenia wskazywali również, że większa metropolia będzie miała szersze możliwości pozyskiwania centralnych środków unijnych na lata 2014-2020 na transport publiczny, budowę południowej obwodnicy miasta, termomodernizację budynków, czy budowę nowych stref gospodarczych.

Do połączenia miasta na prawach powiatu Zielona Góra z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim doszło na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d11poel

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11poel
d11poel
Więcej tematów