Trwa ładowanie...
djvo5b3

Zidentyfikowali ciało legendarnego kapitana Raginisa

Nie ma już wątpliwości, że szczątki znalezione niedawno w miejscu, gdzie w 1939 r. rozegrała się bitwa pod Wizną, należą do legendarnego dowódcy, kapitana Władysława Raginisa, informuje "Rzeczpospolita".

djvo5b3
djvo5b3

Badania DNA przeprowadzono w Zakładzie Medycyny Sądowej przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Próbka porównawcza została pobrana od wnuka siostry oficera.

Pozytywna identyfikacja kończy spór o ciało kapitana, które kilka tygodni temu odnaleźli i ekshumowali członkowie stowarzyszenia Wizna 1939. Sceptycznie odkrycie szczątków Raginisa potraktowały wtedy lokalne władze i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Wśród kości, odnalezionych przez członków stowarzyszenia, znaleziono m.in. medalik Raginisa, jego portmonetkę, fragmenty oficerskiego płaszcza i innego ekwipunku. A także łyżkę od polskiego granatu obronnego i 11 odłamków.

Kapitan Raginis, który od 7 do 10 września 1939 r. na czele 720 Polaków powstrzymywał pod Wizną 42-tysięczny korpus pancerny gen. Heinza Guderiana, poprzysiągł że żywy nie odda Niemcom pozycji. Gdy z powodu braku amunicji musiał kapitulowac, rozerwał się w bunkrze granatem.

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj