Zgorzelec zabiega o miano europejskiej stolicy kultury
Władze Zgorzelca i Goerlitz prezentowały w Brukseli swoją wspólną kandydaturę do tytułu europejskiej
stolicy kultury w roku 2010. Ich lokalnym rywalem jest niemieckie
miasto Essen.
Stawką jest przede wszystkim prestiż i promocja miasta, ale także pieniądze - ok. 500 tys euro na organizację imprez artystycznych.
Władze zwycięskiego miasta powinny pamiętać, że to niewielka kwota, jeśli chce się przygotować imprezy o odpowiedniej randze. Resztę pieniędzy muszą szukać same - podkreśla rzecznik Komisji Europejskiej Frederic Vincent, odpowiedzialny za sprawy kultury.
Goerlitz/Zgorzelec oficjalnie startuje jako kandydat Niemiec - z kalendarza wynika, że w 2010 roku zaszczytne miano europejskiej stolicy kultury przypadnie miastu niemieckiemu, a także węgierskiemu. Węgry zaproponowały tylko jedno miasto, Pecz, więc jego kandydatura wydaje się przesądzona.
Rok 2010 będzie prawdopodobnie ostatnim, kiedy o miano europejskiej stolicy kultury może ubiegać się miasto spoza Unii Europejskiej.
Komisja Europejska w ciągu kilku tygodni dokona oceny i przedstawi państwom członkowskim propozycję miasta, które - według niej - powinno zostać europejską stolicą kultury. Kraje unijne ostateczną decyzję podejmą w listopadzie.
W tym roku europejską stolicą kultury jest Patras w Grecji, za rok będzie to Luksemburg i Sibiu (Rumunia), w 2008 roku Liverpool i Stavanger (Norwegia), zaś w 2009 - Linz i Wilno. Kolej na Polskę przyjdzie w 2016 roku - pospołu z Hiszpanią. W 2000 roku stolicą kulturalną Europy był Kraków - do tej pory jedyny przedstawiciel Polski.
Michał Kot