Zgoda rządu Jugosławii na współpracę z Trybunałem
Jugosłowiański rząd zatwierdził
we wtorek wieczorem projekt ustawy o współpracy Jugosławii z ONZ-
owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych. W środę prawdopodobnie
zostanie on przyjęty przez parlament.
10.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Projekt ustawy o współpracy z trybunałem w Hadze został przyjęty jednomyślnie.
Jugosłowiański parlament ma podjąć debatę nad ustawą w środę; powszechnie oczekuje się, że przyjmie ją tego samego dnia. Ten akt prawny ma kluczowe znaczenie dla odblokowania amerykańskiej pomocy finansowej dla Belgradu.
Wcześniej we wtorek premier Serbii Zoran Djindjić zapowiedział, że oskarżeni o zbrodnie wojenne zostaną przekazani do Hagi w ciągu trzech tygodni po uchwaleniu przez parlament Jugosławii ustawy o współpracy z ONZ-owskim trybunałem.
Projekt ustawy został ustalony przez rządzącą w Serbii koalicję DOS z czarnogórską Socjalistyczną Partią Ludową (SNP), która odrzuciła pierwotną wersję dokumentu. Czarnogórscy postkomuniści postawili na swoim: DOS zgodził się, by ustawa zezwalała na ekstradycję do Hagi tylko tych, którzy już zostali oskarżeni przez międzynarodowy trybunał. Oskarżeni później mają podlegać jurysdykcji sądów krajowych.
Sprawa wydania oskarżonych do Hagi jest powodem trwającego od ponad tygodnia kryzysu politycznego w Belgradzie. Po 31 marca, gdy upłynął termin, wyznaczony przez Kongres USA, Stany Zjednoczone zamroziły pomoc finansową dla Serbii i Czarnogóry.
Ustawa ma m.in. umożliwić wydanie do Hagi obywateli innych państw, którzy znaleźli się na obszarze Jugosławii. Wytrąca to z ręki wysuwany dotychczas argument, że Serbia nie może wydać - jako obcych obywateli - byłych przywódców Serbów bośniackich, gdyby znaleźli się na jej terytorium.(ck)