Trwa ładowanie...
d4ir4pl

Zgoda rządu Jugosławii na współpracę z Trybunałem

Jugosłowiański rząd zatwierdził
we wtorek wieczorem projekt ustawy o współpracy Jugosławii z ONZ-
owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych. W środę prawdopodobnie
zostanie on przyjęty przez parlament.

d4ir4pl
d4ir4pl

Projekt ustawy o współpracy z trybunałem w Hadze został przyjęty jednomyślnie.

Jugosłowiański parlament ma podjąć debatę nad ustawą w środę; powszechnie oczekuje się, że przyjmie ją tego samego dnia. Ten akt prawny ma kluczowe znaczenie dla odblokowania amerykańskiej pomocy finansowej dla Belgradu.

Wcześniej we wtorek premier Serbii Zoran Djindjić zapowiedział, że oskarżeni o zbrodnie wojenne zostaną przekazani do Hagi w ciągu trzech tygodni po uchwaleniu przez parlament Jugosławii ustawy o współpracy z ONZ-owskim trybunałem.

Projekt ustawy został ustalony przez rządzącą w Serbii koalicję DOS z czarnogórską Socjalistyczną Partią Ludową (SNP), która odrzuciła pierwotną wersję dokumentu. Czarnogórscy postkomuniści postawili na swoim: DOS zgodził się, by ustawa zezwalała na ekstradycję do Hagi tylko tych, którzy już zostali oskarżeni przez międzynarodowy trybunał. Oskarżeni później mają podlegać jurysdykcji sądów krajowych.

d4ir4pl

Sprawa wydania oskarżonych do Hagi jest powodem trwającego od ponad tygodnia kryzysu politycznego w Belgradzie. Po 31 marca, gdy upłynął termin, wyznaczony przez Kongres USA, Stany Zjednoczone zamroziły pomoc finansową dla Serbii i Czarnogóry.

Ustawa ma m.in. umożliwić wydanie do Hagi obywateli innych państw, którzy znaleźli się na obszarze Jugosławii. Wytrąca to z ręki wysuwany dotychczas argument, że Serbia nie może wydać - jako obcych obywateli - byłych przywódców Serbów bośniackich, gdyby znaleźli się na jej terytorium.(ck)

d4ir4pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ir4pl
Więcej tematów