Zgoda na Półwyspie Koreańskim?
Korea Południowa i Północna porozumiały się na szczeblu rządowym w środę rano (czasu lokalnego, wtorek wieczorem czasu polskiego) w sprawie pokojowego rozwiązania kryzysu atomowego na Półwyspie Koreańskim - głosi wspólne oświadczenie.
29.04.2003 | aktual.: 29.04.2003 21:02
"Korea Południowa i Północna przekonsultują wzajemnie swe stanowiska w kwestii atomowej na Półwyspie Koreańskim i będą kontynuować współpracę, by rozwiązać swój problem pokojowo, drogą dialogu" - czytamy w komunikacie.
Wcześniej Korea Północna utrzymywała, że Korea Południowa nie powinna się mieszać w kwestię atomową, która jest przedmiotem sporu między Phenianem a Waszyngtonem.
Rozpoczęte w niedzielę rozmowy międzykoreańskie na szczeblu ministerialnym toczyły się w stolicy Korei Północnej, Phenianie. Ich zakończenie było planowane na wtorek (czasu miejscowego), ale zostały przedłużone, bowiem wcześniej nie udało się obu stronom uzgodnić treści oświadczenia. Delegacja Korei Południowej apelowała do władz Korei Północnej o rezygnację z broni nuklearnej, podkreślając, że stanowi ona zagrożenie dla Półwyspu Koreańskiego.
W zeszłym tygodniu w Pekinie, na rozmowach z przedstawicielami USA i Chin, Północni Koreańczycy oświadczyli, że dysponują już bronią nuklearną i pracują nad uzyskaniem materiału do kolejnych bomb atomowych.
Wspólne oświadczenie opublikowane we wtorek (naszego czasu) po zakończeniu rozmów koreańsko-koreańskich informuje, że kolejna ich runda na szczeblu ministerialnym odbędzie się 9-12 lipca w Seulu.
Wspólne rozmowy gospodarcze odbędą się w Phenianie w dniach 19-22 maja, w celu przedyskutowania międzykoreańskich projektów w dziedzinie infrastruktury, takich jak budowa dróg i linii kolejowych biegnących przez granicę.
Strony uzgodniły również odbycie spotkania w sprawie rodzin rozdzielonych po obu stronach granicy między państwami koreańskimi. Spotkanie to odbędzie się na Północy 15 czerwca.(an)