PolskaZginęła w gospodarstwie posła. Co wykryto?

Zginęła w gospodarstwie posła. Co wykryto?

Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła wiele nieprawidłowości w gospodarstwie rolnym posła Wojciecha Mojzesowicza (PJN) w Bieskowie koło Koronowa w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie zginęła pracownica.

05.04.2011 | aktual.: 05.04.2011 16:54

Wypadek zdarzył się 28 lutego. 37-letnia kobieta została przygnieciona 250-kilogramowym balotem słomy, który z piętra budynku inwentarskiego zrzucił nietrzeźwy pracownik gospodarstwa.

- Kontrola wykazała szereg organizacyjnych, technicznych i czysto ludzkich przyczyn wypadku. Wybrano niebezpieczną formę transportu słomy i nie było instrukcji na tę okoliczność, nie wyznaczono i nie zabezpieczono strefy zrzutu słomy, a także tolerowano odstępstwa od przepisów i zasad BHP - powiedziała rzeczniczka Okręgowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy Katarzyna Pietraszak.

Inspektorzy PIP stwierdzili także, że w gospodarstwie nie prowadzono ewidencji czasu pracy, pracownicy nie przeszli badań lekarskich i nie było oceny ryzyka zawodowego zatrudnionych.

Rzeczniczka podkreśliła, że po kontroli inspekcji pracy właściciel gospodarstwa zmienił miejsce magazynowania słomy, przenosząc je z piętra na parter.

Raport został przekazany Prokuraturze Rejonowej Bydgoszcz-Północ, która prowadzi śledztwo w sprawie wypadku.

- Przede wszystkim to dla mnie tragedia. Zarówno mnie, jak i mojej żonie bardzo żal zmarłej pracownicy, była z nami przez pięć lat - powiedział poseł Mojzesowicz.

Podkreślił, że współpracował z inspekcją pracy, stawiał się na wezwania, udostępniał dokumenty, a także odniósł się do pokontrolnych uwag.

- Moi pracownicy byli ubezpieczeni, przeszli przeszkolenie BHP. To prawda, nie było ewidencji czasu pracy, ale zatrudnieni nie pracowali dłużej niż siedem-osiem godzin. Praca w rolnictwie ma swoją specyfikę. Zmarła kobieta i obaj pracownicy każdego ranka wykonywali te same czynności, stale o tej samie porze zrzucany był jeden balot słomy - mówił Mojzesowicz.

Zaznaczył, że nie poczuwa się do "zasadniczej winy", a główną przyczyną tragedii jest to, że pracownicy byli nietrzeźwi.

- Słyszę uwagi, że inspektor pracy nie ukarał mnie, gdyż mam immunitet. Gdyby chciał nałożyć karę to poddałbym się, tak samo gdyby prokurator zamierzał przedstawić mi zarzuty zrzekłbym się immunitetu - dodał poseł.

Mojzesowicz przyznał, że obaj pracownicy, którzy feralnego dnia zrzucali słomę, nadal pracują w jego gospodarstwie. Jeden z nich był wieloletnim partnerem zmarłej kobiety.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)