PolskaZespoły polonijne tańczą polskie tańce w Rzeszowie

Zespoły polonijne tańczą polskie tańce w Rzeszowie

Polonez, tańce Beskidu Śląskiego, tańce
żywieckie, podhalańskie, kaszubskie, spiskie, kurpiowskie,
krakowskie, łowickie oraz kujawiak z oberkiem znalazły się w
programie niedzielnych koncertów przeglądowych XIV Światowego
Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

20.07.2008 | aktual.: 21.07.2008 10:37

Zdaniem dyrektora artystycznego tegorocznego Festiwalu i choreografa Anatola Kocyłowskiego najwięcej problemów Polonusom stwarza mazur, który jest tańcem - według niego - trudnym technicznie, oraz kujawiak, który jest trudny wyrazowo.

Jest to taniec specyficzny w wyrazie, charakterystyczny. Trudność polega na pokazaniu romantyzmu w tym tańcu, bo jest to taniec par zakochanych - wyjaśnił Kocyłowski.

Najpewniej natomiast tancerze z zespołów polonijnych czują się w oberku. Usiłują nawet wprowadzać do niego elementy niemalże ekwilibrystyczne, które jednak z punktu widzenia etnografów i choreografów są niedopuszczalne. Oni tłumaczą, że takie popisy podobają się publiczności.

Patrzymy jednak na to z przymrużeniem oka. Nie ma to jakichś ostatecznych konsekwencji. Staramy się jednak im to odradzać, sugerujemy, by zastąpili te elementy czymś innym - mówił dyrektor artystyczny.

Jego zdaniem wśród najpopularniejszych wśród Polonii tańców znalazły się też m.in. lachy sądeckie, tańce rzeszowskie, spiskie oraz tańce narodowe, jak polonez czy krakowiak, które są pewnego rodzaju wizytówką Polaków.

Rzeszowska publiczność gromkimi brawami nagradzała tańce łowickie w wykonaniu "Polonii" z Hanoweru (Niemcy), suitę górali spiskich wykonaną przez tancerzy z "Wesołego Ludu" z Chicago, kujawiaka z oberkiem, które pokazały "Polskie Orły" z Kelowny (Kanada).

W tegorocznym Festiwalu bierze udział około 1,3 tys. tancerzy zgromadzonych w 41 zespołach, z 15 krajów świata, z pięciu kontynentów. Festiwal rozpoczął się w piątek barwnym korowodem wszystkich zespołów, które przeszły ulicami miasta, a potrwa do 23 lipca i zakończy go Koncert Galowy. W programie Festiwalu znajdzie się też poniedziałkowy koncert "Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania".

Organizatorem Festiwalu tradycyjnie jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współpracy z Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany jest ze środków Kancelarii Senatu RP.

ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. W I ŚFPZF uczestniczyło 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy w imprezie wzięli udział dopiero w VIII edycji w 1989 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)