Trwa ładowanie...

Turyści nie wychodzą z pokoju kilka dni. Dopada ich "zemsta sułtana"

Coraz częściej turyści, którzy wybierają się na urlop do Turcji, skarżą się na "zemstę sułtana", która sprawiła, że nie mogli opuścić hotelowego pokoju przez kilka dni. I nie jest to żadna historyczna klątwa, ale zwykła, znana od lat, ostra infekcja układu pokarmowego. Ci, którzy się na nią skazują, popełniają jeden podstawowy błąd.

Plaża w miejscowości Antalya w TurcjiPlaża w miejscowości Antalya w TurcjiŹródło: PAP, fot: AA/ABACA
d2pqr6a
d2pqr6a

Jedziemy na wymarzone wczasy, ale zamiast zwiedzać atrakcje lub leżeć na plaży - spędzamy je w pokoju hotelowym. Wiele osób zna taki scenariusz. Nic nie potrafi tak zepsuć urlopu, jak jelitówka.

Łatwiej o nią zwłaszcza, gdy wyjeżdża się do kraju, w którym panują inne standardy epidemiczno-sanitarne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Publiczne łaźnie w średniowieczu. Przemilczana wiedza

Turecka "niespodzianka" dla nierozważnych turystów

Biegunki podróżnych mają wiele potocznych nazw, w zależności od tego, z jakim krajem mamy do czynienia. W Turcji turyści cierpią najczęściej z powodu "zemsty sułtana" (w Egipcie mówi się na to "zemsta faraona").

d2pqr6a

Ostra infekcja układu pokarmowego nie pojawia się jednak od razu, tylko dopiero kilka dni po przyjeździe. Trwa dłużej niż standardowe zatrucie. Chociaż trudno określić, ile dokładnie.

W przypadku "zemsty sułtana" chodzi bowiem o indywidualną reakcję układu odpornościowego, który mierzy się z zupełnie inną florą bakteryjną charakterystyczną dla Turcji. Są to bakterie ze szczepu E.coli, czasem, ale rzadziej norowirusy.

Podstawowy błąd na wczasach? Woda z kranu

Skąd się biorą, w jakich sytuacjach można się z nimi zetknąć? Czasem wystarczy tylko napić się wody z kranu. "Zemsta sułtana" sprawi, że przez 3-4 dni nie wychylimy nosa z pokoju hotelowego. A ten czas spędzać będziemy głównie w toalecie.

d2pqr6a

Dlatego ważne jest też, aby pijąc chłodne napoje, unikać kostek lodu, ponieważ nie znamy źródła pochodzenia wody, z jakiej jest robiony.

Źródło: Medonet/Alayaonline/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pqr6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pqr6a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj