Puste miejsca na występie Zełenskiego w Bundestagu. Wyszli z sali

Na przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu nie pojawili się deputowani z lewicowego Sojuszu Sahry Wagenknecht i prawicowej Alternatywy dla Niemiec. AfD nazwało Zełenskiego "prezydentem żebraczym", a BSW zarzuciła mu "promowanie spirali eskalacji".

Deputowani wyszli na czas przemówienia
Deputowani wyszli na czas przemówienia
Źródło zdjęć: © PAP, X | FILIP SINGER
Adam Zygiel

11.06.2024 | aktual.: 11.06.2024 17:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pojawił się w niemieckim parlamencie. Przed jego wystąpieniem salę plenarną opuścili jednak deputowani 10-osobowego lewicowego Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), jak i część polityków prawicowej Alternatywy dla Niemiec.

Z AfD na miejscach pozostało czterech z 77 deputowanych: Rainer Kraft, Joachim Wundrak, Norbert Kleinwächter i Albrecht Glaser.

- Europa powinna być kontynentem kultury i ludzi, kontynentem bez wojny, którą zakończymy na naszych własnych warunkach - mówił podczas przemówienia w Bundestagu Zełenski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Eskalacja wojny"

BSW przekazało, że choć potępia "wojnę Rosji z Ukrainą, która narusza prawo międzynarodowe", to zarzucili Zełenskiemu, że promuje "wysoce niebezpieczną spiralę eskalacji".

Oskarżono też Zełenskiego, że jego polityka "opiera się na otwartej eskalacji wojny i natychmiastowym przystąpieniu do wojny NATO". BSW stwierdziło, że pozwolenie prezydentowi Ukrainy na wystąpienie w Bundestagu to "symbol bezkrytycznej akceptacji" jego postulatów. Ludzie Wagenknecht domagają się, by rząd federalny zmusił Zełenskiego do rozmów pokojowych.

Przewodniczący AfD z kolei oświadczyli, że ich politycy nie chcą słuchać "mówcy w kamuflażu" i przekonywali, że kadencja Zełenskiego powinna dobiec końca. "Sprawuje urząd jedynie jako prezydent wojenny i żebraczy" - stwierdzili. "Ukraina nie potrzebuje teraz prezydenta wojny, potrzebuje prezydenta pokojowego, który jest skłonny negocjować, aby ustała śmierć, a kraj miał przyszłość" - przekazali liderzy Alternatywy dla Niemiec.

Formacje ostro skrytykowane

Obie formacje zostały skrytykowane przez pozostałe partie zasiadające w Bundestagu. - To żenujące, brak szacunku i ośmieszacie się tak bardzo, jak tylko możecie - powiedziała szefowa frakcji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Katja Mast.

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec lat od wielu lat deklarowała prorosyjskie poglądy. Obecnie partia uważa, że Ukraina powinna rozpocząć rozmowy pokojowe z Rosją.

Sojusz Sahry Wagenknecht to nowa formacja, założona przez rozłamowców z postkomunistycznej Lewicy (Die Linke). Formacja jest mocno antyimigracyjna, krytykuje wysyłanie broni na Ukrainę i oskarża NATO o eskalację konfliktu.

Czytaj więcej:

Wybrane dla Ciebie