Trwa ładowanie...

Zełenski: od dziś to pewne, Ukraina wstąpi do Unii Europejskiej

Od dziś jest pewne, że Ukraina stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w dniu oficjalnego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Jak podkreślił, "tylko z Ukrainą projekt europejski będzie naprawdę kompletny".

Na zdj. prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiNa zdj. prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiŹródło: East News, fot: Carlos Luj�n
dac6wzd
dac6wzd

- Dziś jest dzień, na który wszyscy długo i ciężko pracowaliśmy - oświadczył we wtorek Wołodymyr Zełenski. Dziś jest oficjalne, rzeczywiste, prawdziwe otwarcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej - dodał ukraiński prezydent w opublikowanym na Telegramie nagraniu wideo, w którym wystąpił razem z premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefanczukiem.

Jak powiedział, jego kraj będzie podejmować działania na rzecz technicznej współpracy z Unią Europejską i dostosowaniem swojego systemu do unijnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żelazna kopuła nad Europą. Pytamy na Podlasiu o ochronę Polski przed Rosją

To od woli politycznej w Europie zależy, by unijny projekt stał się naprawdę kompletny, a będzie to możliwe "tylko z Ukrainą jako częścią zjednoczonej Europy - Europy wartości, Europy bez podziałów, ideologicznych murów i szarych stref, Europy pokoju, prawdziwego pokoju" - zaznaczył Zełenski.

dac6wzd

"Wiele osób mówiło, że to tylko marzenie"

- Kiedy piątego dnia pełnowymiarowej wojny podpisaliśmy wniosek o przystąpienie do UE, wiele osób mówiło, że to tylko marzenie. My jednak realizujemy to marzenie. Przekonaliśmy (drugą stronę - red.), usunęliśmy wszelkie wątpliwości - mówił dalej prezydent Ukrainy.

Przypomniał kolejne kroki w skomplikowanej procedurze, która doprowadziła Ukrainę do oficjalnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. - Pomiędzy tymi krokami odbyły się tysiące spotkań i rozmów. Warunki, które Ukraina w pełni spełniła. Przepisy, które zostały przyjęte i obecnie obowiązują - zauważył ukraiński prezydent.

Jego zdaniem najważniejsza jest determinacja ukraińskich ludzi i narodu. - Determinacja, która zadziałała, która nie zawiodła Ukrainy i całej Europy i która dowodzi, że razem wszyscy Ukraińcy, wszyscy Europejczycy są w stanie zrealizować nawet największe marzenia, są w stanie wygrać - powiedział.

"Zrealizujemy wszystkie cele Ukrainy"

Jak z kolei zaznaczył premier Szmyhal, "zgodnie z zatwierdzonymi ramami negocjacyjnymi przejdziemy przez wszystkie rozdziały naszych stosunków i osiągniemy porozumienie w sprawie każdego z nich". - Z pewnością zrealizujemy ten i wszystkie inne cele Ukrainy - dodał premier.

dac6wzd

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk przypomniał, że Ukraina idzie obecnie śladami krajów, które ostatecznie przystąpiły do UE.

- Każdy kraj, który stał się członkiem UE, przeszedł przez podobny format negocjacji. Ukraina będzie starała się zrobić to szybciej niż inni, ale niezmiennie we wspólnym interesie naszego kraju i całej Europy. Przyjęliśmy, przyjmujemy i będziemy nadal przyjmować wszystkie niezbędne przepisy, aby zapewnić, że Ukraina nigdy więcej nie oderwie się od europejskiego domu - zaznaczył, dziękując wszystkim, którzy wspierają Ukrainę i wierzą w jej naród oraz współpracują z nią na rzecz stabilnej i bezpiecznej przyszłości Europy.

Czytaj również:

dac6wzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dac6wzd
Więcej tematów