Topią je w rzekach. W Finlandii nie wyrzuca się choinek na śmietnik
W Finlandii trwa akcja zatapiania poświątecznych choinek w zbiornikach wodnych. Naukowcy potwierdzają, że takie działanie wspiera bioróżnorodność i populację fauny wodnej.
W Finlandii po świętach Bożego Narodzenia organizowane są akcje zbierania choinek, które następnie zatapiane są w zbiornikach wodnych. Naukowcy z Fińskiego Instytutu Środowiska (Syke) podkreślają, że takie działanie ma pozytywny wpływ na środowisko, zwiększając populację fauny wodnej i bioróżnorodność.
W Vaasa, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, już po raz dziesiąty zorganizowano akcję zatapiania świątecznych drzewek w lokalnej zatoce. Wydarzenie to odbywa się w święto Trzech Króli. Władze miasta podkreślają, że zatopienie choinek poprawia jakość tarliska dla okoni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Vassa temperatura spadła poniżej 10 stopni, a lód ma grubość około 25 cm, dlatego lokalne kluby wędkarzy pomagają w przygotowaniu przerębli i bezpiecznego miejsca do zatopienia choinek. Drzewka są obciążane cegłami lub kamieniami i obwiązywane biodegradowalnym sznurkiem. Podobne akcje odbywają się także w innych częściach Finlandii, m.in. w Helsinkach, Espoo i Hamina.
Badania naukowe
Zatapianie choinek staje się coraz bardziej popularne, co jest wynikiem badań prowadzonych przez naukowców z Syke. Wykazali oni, że zatopienie choinek w wodzie poprawia jakość wody oraz zwiększa liczebność organizmów wodnych i ryb. Tradycja ta znana jest również w innych krajach, a jej początki sięgają Kanady.
Organizatorzy akcji podkreślają, że choinki mogą być zatapiane niezależnie od tego, czy mają igły, ale muszą być pozbawione wszelkich dekoracji świątecznych. W Helsinkach planowane jest zatopienie choinek w drewnianej klatce, która pomieści około stu drzewek.
Czytaj też: