ŚwiatZdrojewski o obchodach 4 czerwca: jesteśmy gotowi

Zdrojewski o obchodach 4 czerwca: jesteśmy gotowi

W Krakowie, Gdańsku i Warszawie, ale także
poza granicami naszego kraju - m.in. w Berlinie i Nowym Jorku,
obchodzona będzie 20. rocznica odzyskania wolności i upadku
komunizmu w Europie Środkowej. Program obchodów rocznicy wyborów 4
czerwca przedstawił minister kultury, Bogdan Zdrojewski. - Jesteśmy gotowi - zapewnił.

24.05.2009 | aktual.: 25.05.2009 10:25

W opinii Zdrojewskiego, program rocznicowych obchodów - w jednym i drugim wypadku - ma kilka funkcji do spełnienia.

- Obie rocznice skłaniają nas po pierwsze do refleksji, koniecznych podziękowań dla głównych bohaterów, jak i również do celów edukacyjnych - ocenił Zdrojewski. Odnosząc się do obchodów 20. rocznicy odzyskania niepodległości i upadku komunizmu, która będzie obchodzona 4 czerwca powiedział: bardzo mi zależało, aby w tych uroczystościach uczestniczyli wszyscy, którzy chcą, aby było jednak w tym dniu więcej zgody niż sporów, więcej pogody i radości niż jakichkolwiek zmartwień.

W ramach obchodów 4 czerwca w Krakowie, na Wawelu, zaplanowano m.in. spotkanie przywódców państw na zaproszenie premiera Polski Donalda Tuska. Zdrojewski poinformował, że do tej pory swój udział w krakowskim spotkaniu potwierdzili przywódcy sześciu krajów: Czech, Rumunii, Niemiec, Węgier, Litwy i Ukrainy.

- Z przywódcami państw zawsze jest mały kłopot: w ostatniej chwili coś się może zmienić na korzyść lub na niekorzyść. Do chwili obecnej otrzymaliśmy potwierdzenie od sześciu przywódców państw. Swoją obecność potwierdzili: premier Republiki Czeskiej, premier Rumunii, kanclerz Niemiec, premier Republiki Węgierskiej, premier Republiki Litewskiej, będzie też premier Ukrainy - Julia Tymoszenko - zapowiedział Zdrojewski. Jak dodał - na pewno nie przyjedzie do Krakowa premier Bułgarii. - W przypadku trzech przywódców czekamy i będziemy czekać do ostatniej chwili - dodał Zdrojewski, nie ujawnił jednak, o których przywódców chodzi.

- Pierwszego dnia, 3 czerwca, przywódcy państw spotkają się, pojadą m.in. do Wieliczki, wrócą i wezmą udział w oficjalnym spotkaniu. Na następny dzień zaplanowano spotkanie na Wawelu, uruchomiony zostanie dzwon Zygmunta, będzie także przyjęcie wspólnego tekstu, krótkie wystąpienia - przemówi także ks. kardynał Stanisław Dziwisz; potem odbędzie się wspólny obiad i podsumowanie, po którym premier Donald Tusk i Lech Wałęsa polecą do Gdańska - mówił Zdrojewski. Potwierdził także, że prezydent Lech Kaczyński weźmie udział tylko w uroczystościach w Gdańsku.

W Gdańsku zaplanowano m.in. międzynarodową konferencję "Solidarność i upadek komunizmu - część gdańska", ukazującą rolę i znaczenie Polski w przemianach 1989 roku w Europie. Jako wydarzenie zapowiadany jest wieczorny koncert 4 czerwca pt. "Zaczęło się w Polsce", na terenie Stoczni Gdańskiej. Na gdańskiej scenie wystąpią m.in. zespół Scorpions i australijska wokalistka Kylie Minogue, która po raz pierwszy będzie gościć w Polsce. Występ gwiazd międzynarodowych uzupełnią występy gwiazd rodzimych, w tym Kory, Tomka Lipińskiego i grupy TILT, Lombardu i zespołu Kombii.

Rocznicowe obchody 20. rocznicy wyborów 4 czerwca odbędą się także w Warszawie, pod hasłem "Wyłącz system" i skoncentrowane będą na Krakowskim Przedmieściu - między pomnikiem Kopernika a Skwerem Hoovera. Inne polskie miasta, które włączą się w uczczenie tej rocznicy to m.in. Katowice, Jelenia Góra, Kielce, Bytom, Wrocław i Jastrzębie.

Obecny podczas niedzielnej konferencji sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik zwrócił uwagę, że rocznicowe obchody odbędą się także poza granicami Polski. - Będzie to w sumie kilkadziesiąt imprez organizowanych praktycznie na całym świecie - bo także w Australii i Ameryce (...) To imprezy przygotowane głównie przez placówki dyplomatyczne, ambasady i konsulaty, ale także przez instytuty kultury i środowiska polskie (...). Z informacji, które posiadamy wynika, że w sposób należyty zaprezentowany zostanie wkład polski w obalenie komunizmu - ocenił.

W niebanalny sposób w obchody włączy się artysta Paweł Althamer, autor projektu "Wspólna sprawa". 160 mieszkańców warszawskiego Bródna w złotych kombinezonach kosmitów poleci złotym samolotem do Brukseli, by tam pokazać "jak się cieszyć wolnością". W Nowym Jorku organizowany będzie projekt Piotra Uklańskiego, który będzie polegał na świątecznym opakowaniu budynku konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku. W Londynie odbędzie się przegląd filmów związanych z historią Polski, pokazane zostaną m.in. filmy Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Wiele wydarzeń zaplanowano także w Pradze, Madrycie i Bukareszcie.

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które współorganizuje obchody, o. Maciej Zięba dodał, że w najbliższy wtorek, z marszałkiem sejmu Bogdanem Komorowskim, poleci do Berlina, aby tam - w gmachu głównym Bundestagu - otworzyć wystawę "O polskiej drodze do wolności". Potrwa ona do 17 czerwca. Tego samego dnia (17 czerwca) przed Bundestagiem odsłonięty zostanie pomnik "Solidarności". - Kawałek muru stoczniowego, dosyć duży, będzie stał od 17 czerwca przed Bundestagiem - wyjaśnił o. Zięba. - Nie wiemy tylko, czy to ten fragment muru, przez który przeskakiwał Wałęsa - żartował Zdrojewski.

Obchody 20 rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu organizowane są przez resort kultury, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejskie Centrum Solidarności. Wszelkie szczegóły dotyczące rocznicy wyborów 4 czerwca oraz 1 września dostępne są na stronie www.3989.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)