Zdrojewski: nie gwarantuje sukcesu tej instytucji
Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Środków Przekazu rządowy projekt o powołaniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Choć zdecydowana większość posłów z komisji głosowała za pozytywną opinią, w trakcie dyskusji wiceszef komisji spraw zagranicznych Karol Karski (PiS) pytał, czym tak naprawdę ma się zajmować Centrum i na co wyda 1 milion euro, który ma być tej instytucji przyznany. Wyraził nadzieję, że Centrum nie stanie się pralnią brudnych pieniędzy.
Obecny na posiedzeniu komisji minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił, że nie gwarantuje sukcesu tej instytucji. Dodał, że projekt powołania Centrum powstał wskutek bardzo silnej woli strony polskiej, a nie strony rosyjskiej. - To, że jest determinacja, żeby to zbudować jest już dla nas pewnego rodzaju sukcesem, bo jest zbudowaniem szansy, by ten sukces był - powiedział minister.
Ministrowie kultury Polski i Rosji - Zdrojewski i Aleksandr Awdiejew podpisali na początku grudnia list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu. Centrum będzie miało dwa oddziały - jeden z siedzibą w Rosji, drugi - w Polsce. Tydzień wcześniej projekt ustawy w sprawie powołania Centrum przyjął polski rząd.
Placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro; będą prowadziły działalność zmierzającą do poszerzania polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, przede wszystkim w kwestiach historii, dziedzictwa narodowego oraz kultury. Mają także sprzyjać lepszemu wzajemnemu poznawaniu krajów - Rosji przez Polaków i Polski przez Rosjan.
Strona polska chciałaby, aby oba ośrodki rozpoczęły pracę już od 1 stycznia 2011 roku. Z pomysłem powołania takich ośrodków wystąpiła polsko-rosyjska Komisja do Spraw Trudnych. Inicjatywę poparli premierzy obu krajów, Donald Tusk i Władimir Putin.