PolitykaZdjęcie internauty bezprawnie na stronie PiS?

Zdjęcie internauty bezprawnie na stronie PiS?

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, jedno ze zdjęć wykorzystanych na stronie internetowej PiS Porazkaroku.pl znalazło się na witrynie bezprawnie. O serwisie przygotowanym z okazji roku rządów Platformy Obywatelskiej było głośno jeszcze zanim ruszył w niedzielę po południu.

Zdjęcie internauty bezprawnie na stronie PiS?
Źródło zdjęć: © porazkaroku.pl

Chodzi o zdjęcie przestawiające wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka ściskającego premiera Donalda Tuska, które opatrzono ironicznym podpisem "Przyjaciele". Jak się okazało, to fotomontaż zdjęcia wykonanego przez fotografa Roberta Sadowskiego, pochodzącego z jego prywatnej galerii zamieszczonej w internecie. Fotografia została zmieniona poprzez dodanie twarzy przywódców koalicji PO-PSL. Nie uzyskano zgody autora na umieszczenie fotografii na stronie PiS, ani na jej przetworzenie.

O naruszeniu swoich praw poinformował sam fotograf na forum internetowym Olympusclub.pl. Zapowiedział podjęcie kroków prawnych.

Zobacz oryginał zdjęcia.

Około godz. 13.30 PiS usunął ze swojej strony kontrowersyjne zdjęcie. Jak tłumaczy rzecznik prasowy klubu Mariusz Kamiński, naruszeniu, do jakiego doszło winna jest firma "Naviart”, która jest twórcą i administratorem witryny Porazkaroku.pl i odpowiada za dobór prezentowanych na stronie elementów graficznych, a w szczególności zdjęć. - Gdy tylko otrzymaliśmy informację o tym, że nie było zgody autora na wykorzystanie jego zdjęcia, natychmiast zareagowaliśmy. Zdjęcie zniknęło z naszej strony internetowej - mówi Kamiński. Rzecznik PiS poinformował, że wysłał do fotografa e-maila z przeprosinami.

To nie pierwsza tego typu wpadka Prawa i Sprawiedliwości. Z okazji obchodów stu dni rządu Tuska, PiS bezprawnie wykorzystał piosenkę Kabaretu pod Wyrwigroszem "Donald marzy". Artyści pozwali partię do sądu.

Komentarz eksperta:

Diana Białobłocka, prawnik: - Wykorzystanie zdjęcia stanowiącego czyjeś dzieło, rozumianego jako utwór w świetle art.1 Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, celem opracowania go, następuje bez uszczerbku dla utworu pierwotnego (art. 2 ust. 1 cytowanej Ustawy). Oznacza to, iż samo dokonane już opracowanie cudzego utworu jest przedmiotem prawa autorskiego, osoby, która opracowania dokonała.

Jednakże z uwagi na zapis art. 2 ust. 2 Ustawy p.a.i.p już samo rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły.

W rzeczonym przypadku, z uwagi na informacje, iż osoba która wykonała zdjęcie pierwotnie (autor) podaje, iż żadnych praw do zdjęcia, w tym prawa do wykorzystania opracowania, ani partii PiS, ani agencji graficznej nie przekazywał, czy też nie udzielał, można uznać, iż do naruszenia praw autorskich mu przysługujących doszło i z tego tytułu przysługuje mu roszczenie o zaniechanie naruszeń oraz pozostałe roszczenia z art. 79 ustawy p.a.i.p.p. Dla opracowania nie ma znaczenia forma, w jakiej zdjęcie zostało wykorzystane do opracowania (tu: kolaż).

W mojej ocenie, nie mamy tu także do czynienia z sytuacją, w której można by się powoływać na okoliczność, iż zdjęcie posłużyło tylko za inspirację (wtedy nie mamy do czynienia z opracowaniem).

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Masz temat dla reportera Wirtualnej Polski? Napisz do nas: reporter@serwis.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)