Zdarza się raz na 700 tysięcy. Niezwykły poród w Poznaniu

Cud w poznańskim szpitalu. Na świat przyszły czworaczki - Laura, Hanna, Sofia i Lilianna. Dziewczynki urodziły się zdrowe, choć ich waga była niska. - Miejmy nadzieję, że noworodki będą mogły być jak najszybciej u mamy - podkreślił prof. Wiesław Markwitz, który odebrał poród.

Czworaczki urodziły się w Poznaniu.
Czworaczki urodziły się w Poznaniu.
Źródło zdjęć: © East News

W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu urodziły się czworaczki. Przyszły na świat w 32. tygodniu ciąży. Otrzymały imiona: Laura, Hanna, Sofia i Lilianna. Ich rodzice mieszkają w gminie Kostrzyn, położonej niedaleko Poznania.

Na konferencji prasowej prof. Wiesław Markwitz, lekarz kierujący zespołem, podzielił się informacjami na temat tego wyjątkowego wydarzenia. Poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, również w 32. tygodniu ciąży. Wszystko przebiegło sprawnie, choć wymagało zaangażowania kilkudziesięciu osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poważne problemy na torach. PKP pokazało, jak sobie z tym radzi

"Raz na 700 tys. porodów"

Profesor Markwitz podkreślił, że urodzenie czworaczków to rzadkie zjawisko. - W wyniku tego porodu urodziły się cztery noworodki płci żeńskiej. Dotychczasowy przebieg i samego porodu i połogu jest jak najbardziej prawidłowy. Sam fakt urodzenia się czworaczków jest dużym wydarzeniem z tego powodu, że takie rzeczy zdarzają się raz na 700 tys. porodów. Jeżeli zestawimy to z tym, że w Polsce w ub. roku odbyło się 375 tys. porodów, to wynika, że raz na dwa lata powinniśmy mieć w naszym kraju czworaczki - powiedział.

Przygotowanie personelu medycznego do takiego porodu to duże wyzwanie organizacyjne. - Nie ukrywam, że właściwie od dwóch tygodni z zespołem neonatologów byliśmy przygotowani na przeprowadzenie tego porodu i podjęliśmy decyzję ukończenia ciąży po skończonym 32. tygodniu. Wynikało to z tego, że u pacjentki już zaczęły pojawiać się wykładniki rozpoczynającego się porodu, a ponieważ była to pacjentka po wcześniejszym cięciu cesarskim, stąd taka decyzja dotycząca właśnie rozwiązania w tym terminie - zaznaczył.

Profesor Markwitz podkreślił, że - w sumie noworodki ważyły 7 kg 35 g, jeżeli do tego dołożymy jeszcze cztery łożyska o masie prawie 2 kg, to faktycznie, przed samym rozwiązaniem ten brzuszek pani wyglądał imponująco.

"Przyszły na świat w stanie średnim stabilnym"

Prof. Dawid Szpecht, neonatolog, powiedział, że najmniejsza z dziewczynek urodziła się z masą ciała 1590 g, zaś największa 1875 g.

- Dzieci urodziły się w stanie średnim stabilnym. Z uwagi na wcześniactwo towarzyszyła tym dzieciom niewydolność oddechowa; były przekazane na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka - podkreślił prof. Szpecht.

- Od dnia wczorajszego stan dzieci jest stabilny; poza jedną dziewczynką, ale możemy powiedzieć, że patrzymy z bardzo dużym optymizmem na dalszy przebieg poporodowy tych dzieci - dodał.

Specjalista zaznaczył, że obecnie dzieci są nadal wspomagane oddechowo. Wskazał jednak, że - nie jest to nic dziwnego, a wynika to przede wszystkim z wcześniactwa i z niedojrzałości układu oddechowego u tych dzieci.

Ostatni raz czworaczki przyszły na świat w tej poznańskiej klinice dwa lata temu.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)