ŚwiatZbrodnie reżimu Husajna będą trudne do oszacowania

Zbrodnie reżimu Husajna będą trudne do oszacowania

Sporządzenie dokładnej ewidencji zbrodni reżimu Saddama Husajna może okazać się zadaniem niewykonalnym, gdyż w ciągu pięciu miesięcy od upadku Bagdadu zdesperowani Irakijczycy zdążyli rozkopać wiele masowych grobów i pochować odnalezione ciała bliskich - napisała agencja AP.

Eksperci z organizacji zajmujących się prawami człowieka są zdania, że Amerykanie niewystarczająco zadbali o zabezpieczenie masowych grobów ofiar reżimu Saddama Husajna.

Poszukujący szczątków swych bliskich rozkopali wiele masowych grobów, zaprzepaszczając tym samym szansę na sporządzenie dokładnej ewidencji ofiar zbrodni reżimu, pomocnej w ewentualnym procesie przeciwko irackim ludobójcom.

Przykładem jest masowy grób w Mahawil, gdzie przez trzy tygodnie 1991 r. rozstrzeliwano zbuntowanych szyitów. Miejscowa ludność wydobyła 2.100 z 3.100 znajdujących się w nim ciał.

Sandy Hodgkinson, pracownica cywilnej administracji Iraku, zajmująca się prawami człowieka, nie zaprzecza zarzutom, że groby były jak dotąd niewystarczająco chronione. Poinformowała, że trwa szkolenie specjalnych oddziałów, które będą strzec miejsc pochówku.

Ochrona grobów jest tym ważniejsza, że w Iraku nieprędko zaczną się prace ekshumacyjne. Organizacje ds. praw człowieka i państwa koalicji przesunęły termin wysłania ekspertów do Iraku. Powodem jest nieustabilizowana sytuacja w kraju.

"Prace ekshumacyjne nie mogą się odbywać w tak niebezpiecznych warunkach" - powiedział William Haglund, ekspert, który uczestniczył w ekshumacjach w Rwandzie i Kosowie.

Chociaż procesy w sprawie zbrodni w Jugosławii i Rwandzie toczą się przed międzynarodowymi trybunałami, Amerykanie chcieliby, żeby Irakijczycy sami osądzili swoich zbrodniarzy. "Jeśli proces przeprowadzi ktoś inny, nie będzie to miało takiej symboliki dla narodu irackiego" - powiedziała Hodgkinson.

Sandy Hodgkinson przypuszcza, że w Iraku znajduje się około 500 masowych grobów, w których spoczywają ciała 300.000 ofiar reżimu Saddama Husajna. Jak dotąd udało się zebrać informacje o 151 z nich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)