Trwa ładowanie...
d35ksil

"Zbrodnia katyńska nie jest już tematem tabu dla Cerkwi"

Zbrodnia katyńska przestała być tematem tabu dla rosyjskiej Cerkwi - ocenił biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski, odnosząc się do obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Share
d35ksil

Zdaniem biskupa polowego duchowni prawosławni i wierni nie boją się już mówić o Katyniu. - Dzisiaj określają ją ludobójstwem, ofiarą - zbrodnią, w której zginęli ludzie różnych wyznań i narodowości. Podkreślają również, że była ona skutkiem reżimu stalinowskiego - powiedział biskup Płoski. - W czasach sowieckich był to temat tabu, także dlatego, że nie było tam do końca świadomości o oprawcach i winowajcach tej zbrodni. Wielką rolę odegrała w tym względzie propaganda komunistyczna, która robiła wszystko, aby prawda nie została ujawniona - dodał.

Biskup poinformował, że w obchodach 7 kwietnia Episkopat Polski będą reprezentować: przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus i zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski ks. Jarosław Mrówczyński. Ze strony Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przybędą: biskup smoleńsko-wiaziemski Teofilakt i ihumen Filip (Riabych), zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W uroczystościach wezmą też udział przedstawiciele innych wyznań.

d35ksil

Podziel się opinią

Share
d35ksil
d35ksil
Więcej tematów