Trwa ładowanie...
d3029fy
22-09-2011 17:20

Zbojkotowali papieża. Papież mówił o politykach

Podstawowym kryterium i motywem pracy polityka nie może być sukces, a na pewno nie materialna korzyść - powiedział Benedykt XVI w wystąpieniu na forum niemieckiego parlamentu w Berlinie. Wystąpienie wzbudziło tym większe zainteresowanie, że zbojkotowała je część polityków z opozycji. Również na ulicach Berlina zebrały się tysiące krytyków papieża.

d3029fy
d3029fy

- Polityka musi być dążeniem do sprawiedliwości, by w ten sposób stworzyć przesłanki dla pokoju - mówił papież. - Służba prawu i obrona przed panowaniem bezprawia jest i pozostanie fundamentalnym zadaniem polityka - dodał.

Rozważając, jak odróżnić dobro od zła i prawo od pozornej sprawiedliwości, papież ocenił, że w większości spraw uregulowanych prawem wystarczy zdanie większości. Jednak - jak zastrzegł - w fundamentalnych kwestiach prawnych, gdzie w grę wchodzi godność człowieka i ludzkości, zasada większości nie wystarczy. - Każdy musi znaleźć tu własne, osobiste kryteria - powiedział.

Za "dramatyczną sytuację" Benedykt XVI uznał tendencję do "wyłącznego panowania" pozytywistycznej definicji rozsądku. - Uznawanie pozytywistycznego rozsądku za jedyną wystarczająca kulturę i degradowanie każdej innej rzeczywistości kulturowej do roli subkultury umniejsza człowieka, a nawet zagraża jego człowieczeństwu - ocenił papież.

- Mówię to mając na myśli Europę, gdzie podejmuje się próby uznania tylko pozytywizmu za wspólną kulturę i wspólny fundament tworzenia prawa, spychając wszystkie pozostałe poglądy i wartości naszej kultury do roli subkultury. W ten sposób Europa zbliża się do stanu bezkulturowości, a jednocześnie pojawiają się ekstremistyczne i radykalne tendencje, mające wypełnić tę próżnię - ostrzegł Benedykt XVI.

d3029fy

Część posłów Bundestagu z partii opozycyjnych zbojkotowała wizytę Benedykta XVI, argumentując, że wystąpienie przywódcy religijnego w parlamencie narusza neutralność wyznaniową państwa.

Również na ulicach Berlina zebrały się tysiące krytyków papieża. Organizatorzy podali, że w proteście wzięło udział 10 tys. osób. Policja doliczyła się dziewięciu tysięcy demonstrantów.

Inicjatorem manifestacji pod hasłem "Nie chcemy władzy dogmatów" było Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek. Do protestu przeciwko polityce papieża w kwestii seksualności przyłączyło się blisko 70 organizacji, w tym występujących w obronie praw homoseksualistów oraz walczących o równouprawnienie kobiet i prawa ofiar nadużyć seksualnych i przemocy w domach dziecka.

Według policji manifestacja przebiegła bez incydentów. Wielu demonstrantów pojawiło się w przebraniach duchownych, w tym w kostiumach imitujących strój papieża.

d3029fy

Według Joerga Steinerta ze Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek protest nie był wymierzony w religię katolicką i jej wyznawców, lecz w politykę papieża, która - jak powiedział Steinert - dyskryminuje osoby homoseksualne oraz lekceważy prawa kobiet, w tym do antykoncepcji i aborcji.

Zdaniem organizatorów demonstracji, nie do przyjęcia było zaproszenie papieża jako przywódcy religijnego do wygłoszenia przemówienia w niemieckim parlamencie.

d3029fy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3029fy
Więcej tematów