PolskaZbiorowy pozew przeciwko producentom papierosów

Zbiorowy pozew przeciwko producentom papierosów

Do Sądu Okręgowego w Krakowie w wydziale
cywilnym wpłynął zbiorowy pozew przeciwko siedmiu producentom
papierosów w Polsce - poinformował rzecznik
tego sądu, Waldemar Żurek. Powołano się w nim na fakt, że
producenci papierosów przez wiele lat nie informowali, iż palenie
uzależnia.

07.02.2005 17:55

Na tej podstawie autor pozwu - Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Edukacji Zdrowotnej w Środowisku Pracy - domaga się 84,5 mln zł na akcję informacyjną dla palaczy, po 700 zł dla każdego uzależnionego od tytoniu, który zdecyduje się na kurację, a także utworzenia funduszu odszkodowawczego, którego wysokości w pozwie nie określono. Nie określono też liczby osób, które udzieliły pełnomocnictwa stowarzyszeniu do reprezentowania ich przed sądem.

Cztery tysiące

Przewodniczący Społecznego Komitetu ds. Odszkodowań dla Palących przy stowarzyszeniu Emanuel Lipartowski przyznał jednak, że na akcję wzywającą do udziału w pozwie, odpowiedziało dotychczas około czterech tysięcy osób.

Lipartowski podkreślił jednocześnie, że Stowarzyszenie domaga się pieniędzy w imieniu 6 milionów palaczy w Polsce, czyli dwóch trzecich wszystkich palaczy, bo - jak wynika ze statystyk - pozostała jedna trzecia nigdy nie rzuci palenia.

We wrześniu w USA rozpoczął się proces, w którym władze federalne domagają się od pięciu koncernów 280 mld dolarów odszkodowania, za wprowadzenie w błąd konsumentów, przez ukrycie uzależniających właściwości tytoniu.

W Ameryce płacą

W roku 1998 r. producenci papierosów w USA zgodzili się już wypłacić 206 mld dolarów w ciągu 25 lat, aby pokryć koszty leczenia byłych palaczy w 46 stanach.

W czerwcu 2001 r. sąd w Los Angeles przyznał rekordowe odszkodowanie od koncernu Philip Morris Company - ponad 3 miliardy dolarów - na korzyść 56-letniego palacza papierosów, u którego nałóg tytoniowy spowodował raka płuc. Była to największa kwota odszkodowań za zgubne skutki palenia, zasądzona dotychczas w pozwach indywidualnych przeciw firmom tytoniowym. Dwa miesiące później została ona zmniejszona do 100 mln dolarów. Poprzednio sądy w stanach Kalifornia i Oregon przyznały palaczom w kilku przypadkach sumy od 21,7 do 80 milionów dolarów.

Polskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Edukacji Zdrowotnej w Środowisku Pracy ma siedzibę w Krakowie. Ma status organizacji pożytku publicznego i określa się samo jako pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa prowadząca specjalistyczną działalność w zakładach pracy i instytucjach celem podniesienia stanu zdrowotności pracowników.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)