Zbiórki w celu pomocy obywatelom Ukrainy na terenie całej Polski
Po ataku Rosji na Ukrainę, mnóstwo wolontariuszy zaangażowało się w pomoc uchodźcom. Na terenie całej Polski organizowane są zbiórki potrzebnych produktów, do których co chwilę docierają nowe paczki. Działają fundacje zapewniające uchodźcom z Ukrainy wsparcie w znalezieniu schronienia. Jak się zgłosić, by dołączyć do wolontariatu?
01.03.2022 | aktual.: 17.03.2022 13:24
Jaka pomoc uchodźcom jest teraz najbardziej potrzebna?
Jest bardzo duże zapotrzebowanie na osoby posługujące się językiem ukraińskim, ponieważ nie wszyscy przekraczający granicę są w stanie bez problemu porozumieć się w j. polskim. Oprócz tłumaczy/ tłumaczek poszukiwani są przede wszystkim:
- prawnicy/prawniczki
- medycy/medyczki, ratownicy/ratowniczki
- psycholodzy/psycholożki mówiący po ukraińsku
- osoby mogące przyjąć do siebie rodzinę
- osoby mogące pomóc w opiece nad dziećmi
- osoby mogące zapewnić transport
- osoby mogące użyczyć lub wynająć mieszkanie
Wiele osób musiało opuścić Ukrainę w pośpiechu, biorąc ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przedmioty, które są teraz najbardziej potrzebne to:
- żywność długoterminowa jak makaron, ryż, konserwy itd.
- ciepła odzież śpiwory, koce
- środki higieny osobistej takie jak pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe
- świece, baterie, latarki, zapalniczki
- apteczki, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe
Dary powinny być zapakowane w niezaklejone kartony i podpisane. Warto pamiętać, żeby waga pojedynczego kartonu nie była zbyt ciężka. Wszystko to usprawnia to dalszy transport i sortowanie przedmiotów.
Lista zbiórek
Wirtualna Polska i Fundusz Obywatelski ze zbiórką dla uchodźców z Ukrainy
Wirtualna Polska i Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca połączyły siły w najważniejszej sprawie. Uruchomiły Fundusz Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w Polsce. Zebrane pieniądze przekażą na wsparcie inicjatyw organizacji społecznych i grup nieformalnych z całej Polski.
"Otwarte Serca – Otwarte Szafy". Ogólnopolska zbiórka obuwia i odzieży dla Ukrainy
WoshWosh w dniach 14-28 marca organizuje ogólnopolską akcję, której celem jest zebranie odzieży i obuwia dla Ukrainy. Głównym partnerem zbiórki jest firma LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Cropp, House, Mohito czy Sinsay. Do akcji przyłączyły się również takie marki jak: eobuwie.pl, MODIVO, InPost, Jetline, Nokia oraz Kuehne+Nagel. Pozwoli to uruchomić zbiórkę w ponad 80 miejscach w całej Polsce i w sposób racjonalny zrealizować pomoc w wymiarze długoterminowym.
Poniżej znajduje się lista sklepów Reserved, House, Mohito, do których można zanieść odzież:
Białystok - Alfa Centrum: Reserved - Bydgoszcz – Focus Park: Mohito - Częstochowa – Galeria Jurajska: House, Reserved - Gdańsk – Forum Gdańsk: Reserved, House, Mohito; Galeria Morena: Reserved; Galeria Bałtycka:Reserved - Gdynia – Centrum Riviera: Reserved - Katowice – Silesia City Center: Reserved; Galeria Katowicka: Reserved - Kielce – Galeria Echo: House - Koszalin – Forum Koszalin: Mohito - Kraków – Galeria Krakowska: Reserved; Centrum Serenada: Reserved, Mohito; Bonarka City Center:House, Mohito - Lublin – Felicity Lublin: Reserved, Mohito; VIVO! Lublin: House - Łódź – Manufaktura: Reserved, House, Mohito - Nowy Sącz – Galeria Trzy Korony: Mohito - Opole – Solaris Center: House; Centrum Handlowe Karolinka: Mohito; Centrum Handlowe Turawa Park: Mohito - Piła – VIVO!: Mohito - Poznań – Posnania: Reserved, House, Mohito - Radom – Galeria Słoneczna: Reserved - Szczecin – Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galaxy: House; Galeria Kaskada: Mohito - Tarnów – Gemini Park Tarnów: House - Toruń – Atrium Copernicus: Reserved - Warszawa – Wola Park: Reserved; Złote Tarasy: Reserved; Westfield Arkadia: House; Galeria Północna: Mohito; Atrium Promenada: Mohito - Wrocław - Magnolia Park: Reserved, Mohito; Wroclavia: House, Mohito.
Wszystkie sklepy MODIVO w Polsce oraz wszystkie sklepy eobuwie.pl w Polsce.
Specyfikacja odzieży zbieranej podczas akcji:
OBUWIE (ważne aby były sparowane - połączone sznurowadłami)
- Damskie
- Dziecięce
- Męskie
Rodzaje obuwia:
- Sportowe
- Wiosenne
- jesienno/zimowe
- Klapki, japonki
Obuwie, jakiego nie przyjmujemy:
- Dziurawe
- Rozklejone
- Rozprute
- Z łuszczącą się skórą bądź materiałem
- Z odchodzącą skórą bądź materiałem
- Z odchodzącymi częściami
- Ze śladami pleśni
- Z zepsutym suwakiem, zamkiem itp.
- Szpilki, buty na obcasie, koturnie
- Ze śladami dużego zużycia/bardzo zniszczone
ODZIEŻ
- Damska
- Dziecięca
- Męska W tym: - Ciepłe Kurtki, płaszcze - Polary - Wiosenne kurtki i płaszcze (w tym przeciwdeszczowe)
- Sukienki, spódnice
- Spodnie, jeansy
- Ciepłe Bluzy i swetry
- Odzież sportowa (z wyjątkiem bielizny sportowej)
- Śpioszki dziecięce (ubrania dla niemowlaków i małych dzieci)
Odzież, jakiej nie przyjmujemy:
- Dziurawa
- Rozpruta
- Bez brakujących elementów (np. Bez guzika, suwaka)
- Bez zmechacenia
- Ze śladami dużego zużycia/bardzo zniszczona
- Bielizna (z wyjątkiem całkowicie nowej)
- Kostiumy kąpielowe
Ciche ofiary wojny – ukraińskie noworodki pilnie potrzebują pomocy
Przez kilkanaście dni Ukrainę opuściły ponad dwa miliony osób. Mimo to w kraju przybywa i będzie przybywać obywateli: według danych ONZ w Ukrainie jest obecnie 265 000 kobiet w ciąży, z czego 80 000 w ostatnim trymestrze. Przez kilka pierwszych dni inwazji w samym Kijowie przyszło na świat 390 maluchów. Noworodki, które urodziły się w Ukrainie, toczą swoją własną walkę o przeżycie. Potrzebne wsparcie na zakup środków medycznych ratujących ich życie.
----
4kom rusza ze zbiórką dla Ukrainy - Zespół 4kom także rusza ze zbiórką najpotrzebniejszych rzeczy dla osób na granicy i tych, którzy zostali na Ukrainie. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, zwłaszcza na artykuły higieniczne (maści na odparzenia dla dzieci, szczoteczki, pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony) oraz medyczne (w tym tabletki przeciwbólowe i syropy na gorączkę dla dzieci, bandaże, opatrunki, wenflony).
Dary można przynosić do sklepu 4kom, przy ulicy Zamkowej 4, w godzinach 8-16. Zbiórka prowadzona jest do piątku 04.03.2022. W razie potrzeby, zbiórka będzie ponowiona w kolejnych tygodniach. Więcej informacji tutaj.
----
Bank Żywności w Trójmieście - od poniedziałku będzie prowadzić zbiórkę żywności dla uchodźców z Ukrainy. Kompletowane są paczki żywnościowe, będą także przygotowywane i dowożone ciepłe posiłki. Potrzebne są produkty gotowe do spożycia, które nie wymagają podgrzewania, produkty instant, mleko w proszku, mleko dla niemowląt i dania w słoikach dla dzieci, a także woda, soki i napoje oraz kawa, herbata, cukier, czy kakao do picia. Zbierane będą także naczynia jednorazowe.
----
Kraków - gdzie są organizowane zbiórki żywności?
W Krakowie grupa Młody KOD organizuje zbiórkę żywności o długim terminie przydatności do spożycia dla dzieci i młodzieży pozostającej pod opieką Klubu Ukraińskiego w Krakowie i Fundacji Zustricz. Jedzenie można przynosić do biura KOD przy ulicy Kościuszki 74/13 we wtorki i czwartki od 16 do 19.
----
Mińska 65 w Społeczność Chrześcijańska Południe - wspólna akcja pomocowa Dobro Czynić Misja Charytatywna OPP oraz Ostróda Camp, gdzie miejsce może znaleźć nawet 180 osób.
----
Słonecznik Peacehas oficjalnie rozpoczął zbiórkę pieniędzy na przygotowanie plecaków taktycznych pierwszej pomocy medycznej dla ratowników medycznych i lekarzy na pierwszej linii frontu - Zbiórka doświadczonej ukraińskiej fundraiserki Katii
----
Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego. Dary zbierane w Warszawie przy ul. Koszykowej.
----
Pomoc ukraińskim dzieciom - W związku z zaistniałą sytuacją, w której znalazła się Ukraina, Omenaa Foundation organizuje pomoc dla ukraińskich dzieci w znalezieniu im miejsc w polskich szkołach.
----
W internecie prowadzone jest też zbiórka dla tych, którzy bronią Ukrainy. Specjalne konto uruchomił Narodowy Bank Ukrainy.
----
Fundacja Polsat uruchamia zbiórkę dla Ukrainy
Działania wojenne na Ukrainie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia kilku milionów dzieci w tym kraju. Potrzeby małych obywateli Ukrainy i ich opiekunów cały czas są ogromne i będą najprawdopodobniej rosły. Dziś kluczowym priorytetem są m.in. czysta woda, ciepłe posiłki, ubrania, koce oraz artykuły higieniczne i podstawowe środki medyczne. Konieczne staje się też zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień, a na dalszym etapie – organizowanie wsparcia psychologicznego, udostępnienie opieki pediatrycznej czy uruchamianie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. To wszystko wymaga ogromnego zaplecza finansowego.
----
Pomoc Ukrainie - gdzie się zgłosić, by zostać wolontariuszem?
Oprócz osób, które są w stanie zaoferować swoje profesjonalne usługi, wszyscy mogą wypełnić zgłoszenie chęci zostania wolontariuszem. Formularze są dostępne na stronie Ocalenie.org.pl: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc. Potrzebni są m.in. ochotnicy w miejscach sortowania darów, do których z minuty na minutę przybywa coraz więcej paczek od ludzi z różnych miejsc w Polsce.
Oficjalną stroną organizującą pomoc obywatelom Ukrainy jest również UkraineNow, gdzie można zarówno zgłosić się jako wolontariusz, jak i osoba potrzebująca pomocy: https://www.ukrainenow.org/
Jak zostać wolontariuszem w Warszawie?
Mieszkańcy Warszawy, którzy chcą zaoferować swoją pomoc mogą osobno wypełnić poniższy formularz: https://docs.google.com/forms/d/1osfx0VVgjYTeq73e-SShhKDD0pzg9qpdo1A-usAjwgI/viewform?edit_requested=true.
Pomoc wolontariatu dla uchodźców z Ukrainy w Lublinie
Aby wspomóc lubelską grupę wolontariacką, należy zgłosić się przy użyciu formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZRIbNh3VDzKiObGWo5F_H8sLzp959-Iu9KdpWk__VkkkHVw/viewform
Gdzie zgłosić się do wolontariatu we Wrocławiu?
Wrocławską pomoc wolontaryjną koordynuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. WCRS organizuje głównie wsparcie w kwestiach prawnych i poszukiwaniach pracy w Polsce osobom przyjezdnym z Ukrainy. Aby uzyskać więcej informacji, można skontaktować się pod adresem wsparcieukrainy@wcrs.pl.
Od poniedziałku zbiórki przedmiotów będą prowadzone we Wrocławskich szkołach na terenie całego miasta.
Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Poznaniu?
W Poznaniu osoby mogące pomóc w kwestiach prawnych, zaoferować schronienie lub wesprzeć tworzenie spójnego programu pomocy uchodźcom powinny wypełnić ankietę: https://www.webankieta.pl/ankieta/711825/ankieta-dotyczaca-wsparcia-wolontarystycznego-dla-osob-z-ukrainy.html
----
Uwaga na fałszywe zbiórki na pomoc Ukrainie
CERT Polska oraz CSIRT KNF ostrzegają Polaków przed pochopnym i nieostrożnym angażowaniem się w zbiórki na rzecz pomocy Ukrainie. - Nasz zespół w ostatnich dniach zauważył wiele fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzeń waszych pieniędzy - informuje CERT. Specjaliści radzą: warto wspierać sprawdzone organizacje, żeby nie ulec emocjom i nie stracić pieniędzy na nieuczciwej zbiórce.
Lista wszystkich zweryfikowanych zbiórek dostępna na stronie: https://pomagamukrainie.gov.pl/
Zasady wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę
W celu zapewnienia sprawnej obsługi planowanych transportów z pomocą humanitarną w każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym, przez który planowane jest wyprowadzenie konwoju. Więcej informacji na stronie Krajowej Administracji Skarbowej.
Artykuł aktualizowany.