Trwa ładowanie...
d4hrlvh
d4hrlvh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zbiórka na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych

O datki na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych i miejsc pamięci apeluje akcja "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich". Wpłat można dokonywać na konto, podczas obchodów rocznicy powstania na ulicach stolicy kwestować będą także wolontariusze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4hrlvh

Celem zbiórki jest budowa i renowacja zaniedbanych oraz zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego pochowanych na cmentarzach na terenie Warszawy i okolic oraz budowa i renowacja miejsc pamięci - przede wszystkim tablic pamiątkowych związanych z powstaniem warszawskim.

- Dzięki zbiórce co roku udaje nam się wyremontować kilkadziesiąt grobów. To mogiły kompletnie zaniedbane, często powstańców, którzy być może nie mają już rodzin mogących się zatroszczyć o ich miejsce spoczynku. Dzięki zabranym funduszom możemy odrestaurować, a niekiedy odbudować co roku przynajmniej kilkadziesiąt z nich. Zależy nam, by było widać, że są to groby powstańcze, dlatego są też specjalnie oznaczane. Te prace prowadzimy na wszystkich cmentarzach warszawskich i podwarszawskich, gdzie znajdują się mogiły uczestników zrywu - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest honorowym patronem akcji "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich".

Podczas zbiórek organizowanych od 2004 r. przez Muzeum oraz Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku zebrano już ponad 340 tys. zł. Dzięki tym funduszom udało się wyremontować ponad 70 zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańczych. Planowane jest przeprowadzenie prac przy kolejnych kilkudziesięciu nagrobkach uczestników zrywu oraz wsparcie renowacji miejsc pamięci związanych z powstaniem.

d4hrlvh

Komitet przy wsparciu Muzeum organizuje również kampanię promocyjną akcji "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich" poprzez udostępnianie i dołączanie do wydarzeń na Facebooku. Planowane są m.in. konkursy, w których nagrodami będzie m.in. możliwość spotkania z powstańcem i pisemne podziękowanie podpisane niego, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem oraz przypinki z kotwicą Polski Walczącej. Akcję promuje również spot reklamowy z udziałem uczestniczki powstania i członkini Komitetu Wandy Traczyk-Stawskiej.

Zbiórkę na rzecz renowacji mogił powstańczych można wesprzeć wpłacając pieniądze do specjalnej skarbonki ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego lub na numer konta 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191. Podczas obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na ulicach stolicy kwestować będą również wolontariusze.

d4hrlvh

Podziel się opinią

Share

d4hrlvh

d4hrlvh
Więcej tematów