Zbigniew Ziobro złożył wniosek o delegalizację Komunistycznej Partii Polski
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o delegalizację Komunistycznej Partii Polski. W jego ocenie ugrupowanie odwołuje się do praktyk, które są niezgodne z konstytucją.
06.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 18:08
"Działania w tym zakresie zostały podjęte na wniosek osób fizycznych. W pismach kierowanych do prokuratury wskazywały one, że Komunistyczna Partia Polski między innymi odwołuje się w swoim programie i praktykach do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu, co jest niezgodne z Konstytucją RP" - przekazała PAP Prokuratura Krajowa.
W oświadczeniu podkreślono, że zgodnie z art. 13 konstytucji "zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu".
Analiza przeprowadzona w Prokuraturze Krajowej wykazała, że "członkowie Komunistycznej Partii Polski kwestionują demokratyczny porządek Polski". "Cele KPP są tożsame z celami innych partii komunistycznych sprawujących totalitarną władzę w państwach komunistycznych XX wieku" - zaznaczono.
Komunistyczna Partia Polski nie potępia zbrodnia katyńskiej
Jak wskazano, "znając historię i doświadczenia Narodu Polskiego w XX wieku, ustrojodawca nie bez powodu postawił znak równości między totalitarnymi metodami działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, uniemożliwiając organizacjom, w tym partiom, odwoływanie się do nich".
W oficjalnym programie KPP znalazły się zdania takie jak: "proletariat nie może jedynie przejąć burżuazyjnego aparatu państwowego, np. w drodze wyborów parlamentarnych" oraz "w ramach tego aparatu nie ma miejsca na autentyczną, powszechną demokrację (...), do wyeliminowania podziału klasowego niezbędne jest obalenie kapitalistycznej własności i zastąpienie jej własnością społeczną".
Prokuratura Krajowa ustaliła również, że KPP nie potępia m.in. zbrodni katyńskiej.
Źródło: PAP