Zbigniew Ziobro odpisał na list sędziów: spotkanie niemożliwe
Reforma sądownictwa to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiło przed sobą Prawo i Sprawiedliwość. Sędziowie od dawna narzekają, że są ignorowani przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które szykuje rewolucję w sądach. Na najnowsze zaproszenie dla Zbigniewa Ziobry ministerstwo odpisało, że spotkanie nie jest możliwe.
26.03.2017 | aktual.: 26.03.2017 11:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W styczniu Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia", z prezesem Krystianem Markiewiczem na czele, skierowało do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zaproszenie na dyskusję w sprawie reformy sadownictwa.
Teraz resort odpisał: - W odpowiedzi na pismo pana prezesa oraz zawarte w nim zaproszenie do udziału w spotkaniu oświęconym planowanej reformie sądownictwa, uprzejmie informuję, że w chwili obecnej spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym oraz członkami kierownictwa (ministerstwa - red.) nie jest możliwe - czytamy w liście datowanym na 21 marca, czyli w niespełna dwa miesiące po dacie zaproszenia.
„Iustitia” jest największym stowarzyszeniem sędziów w Polsce. Głośno protestuje przeciwko projektowanym zmianom na przykład w Krajowej Rady Sądownictwa.
Przed tygodniem rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.
„Iustitia” stworzyła własny projekt i zwróciła się do posłów o zgłoszenia go jako inicjatywy poselskiej. Zakłada on, że prawo do zgłaszania kandydatów do KRS będą mieć nie tylko sędziowie, lecz także m.in. grupy obywateli, RPO oraz samorządy adwokatów i radców prawnych. Kluby PO, Nowoczesnej i PSL już złożyły w Sejmie ten projekt.
Obecnie KRS - będąca konstytucyjnym organem stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów - składa się z 25 członków - 15 sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich. Do Rady należą też z urzędu: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także czterech posłów i dwóch senatorów oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi RP.