Trwa ładowanie...

Zbigniew Ziobro i Julia Przyłębska spotkają się z wiceszefową Komisji Europejskiej. Vera Jourova przyjeżdża do Polski

Vera Jourova przyleci do Polski. Na liście osób, z którymi spotka się wiceszefowa Komisji Europejskiej jest ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska czy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Share
Vera Jourova odwiedzi Polskę. Spotkają się z nią m.in. Zbigniew Ziobro i Julia Przyłębska
Vera Jourova odwiedzi Polskę. Spotkają się z nią m.in. Zbigniew Ziobro i Julia PrzyłębskaŹródło: East News, Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER
d2d7wnk

Plan wizyty wiceprzewodniczącej KE przedstawił rzecznik instytucji. Christian Wigand przekazał, że we wtorek Vera Jourova będzie rozmawiać też z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf czy RPO Adamem Bodnarem.

Wśród osób, z którymi rozmawiać będzie wiceszefowa Komisji, będzie też Julia Przyłębska. Stanie się tak, chociaż w piątek rzecznik KE potwierdził wątpliwości unijnych urzędników co do praworządności polskiego Trybunału Konstytucyjnego. MSZ wezwał w tej sprawie na rozmowę przedstawiciela Komisji w Polsce.

Vera Jourova odwiedzi we wtorek Polskę. Spotkają się z nią m.in. Zbigniew Ziobro i Julia Przyłębska

Jak podaje RMF FM, Komisja Europejska odrzuciła propozycję spotkania z przedstawicielami Izby Dyscyplinarnej SN oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Powód był ten sam - kwestionowana legalność tych organów. Jourova ma też ostrzegać przedstawicieli polskich władz przed konsekwencjami podpisania przez Andrzeja Dudę tzw. "ustawy kagańcowej".

d2d7wnk

Zobacz też: Senatorowie o opinii Komisji Weneckiej. "Dyskusja będzie ciekawsza" vs. "polecenie na zamówienie"

"Nikt już nie ukrywa w Komisji, że jak tylko ustawa dyscyplinująca sędziów zostanie podpisana przez prezydenta - to Komisja rozpocznie procedurę o naruszenie unijnego prawa, która może zakończyć się pozwem do TSUE" - podaje radio. Jourova, choć uchodzi za mniej kontrowersyjną od swojego poprzednika Fransa Timmermansa, deklaruje stanowcze podejście do kwestii praworządności w Polsce.

Czytaj też: Vera Jourova może spotkać się z przedstawicielami władz i prezesami TK i SN
Komisja Europejska składa wniosek do TSUE. Chodzi o środki tymczasowe przeciw Polsce

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2d7wnk

Podziel się opinią

Share
d2d7wnk
d2d7wnk
Więcej tematów