Trwa ładowanie...
d3zvbtb

Zbigniew Ziobro i Julia Przyłębska spotkają się z wiceszefową Komisji Europejskiej. Vera Jourova przyjeżdża do Polski

Vera Jourova przyleci do Polski. Na liście osób, z którymi spotka się wiceszefowa Komisji Europejskiej jest ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska czy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Vera Jourova odwiedzi Polskę. Spotkają się z nią m.in. Zbigniew Ziobro i Julia Przyłębska
Vera Jourova odwiedzi Polskę. Spotkają się z nią m.in. Zbigniew Ziobro i Julia Przyłębska (East News, Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)
d3zvbtb

Plan wizyty wiceprzewodniczącej KE przedstawił rzecznik instytucji. Christian Wigand przekazał, że we wtorek Vera Jourova będzie rozmawiać też z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf czy RPO Adamem Bodnarem.

Wśród osób, z którymi rozmawiać będzie wiceszefowa Komisji, będzie też Julia Przyłębska. Stanie się tak, chociaż w piątek rzecznik KE potwierdził wątpliwości unijnych urzędników co do praworządności polskiego Trybunału Konstytucyjnego. MSZ wezwał w tej sprawie na rozmowę przedstawiciela Komisji w Polsce.

Vera Jourova odwiedzi we wtorek Polskę. Spotkają się z nią m.in. Zbigniew Ziobro i Julia Przyłębska

Jak podaje RMF FM, Komisja Europejska odrzuciła propozycję spotkania z przedstawicielami Izby Dyscyplinarnej SN oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Powód był ten sam - kwestionowana legalność tych organów. Jourova ma też ostrzegać przedstawicieli polskich władz przed konsekwencjami podpisania przez Andrzeja Dudę tzw. "ustawy kagańcowej".

d3zvbtb

Zobacz też: Senatorowie o opinii Komisji Weneckiej. "Dyskusja będzie ciekawsza" vs. "polecenie na zamówienie"

"Nikt już nie ukrywa w Komisji, że jak tylko ustawa dyscyplinująca sędziów zostanie podpisana przez prezydenta - to Komisja rozpocznie procedurę o naruszenie unijnego prawa, która może zakończyć się pozwem do TSUE" - podaje radio. Jourova, choć uchodzi za mniej kontrowersyjną od swojego poprzednika Fransa Timmermansa, deklaruje stanowcze podejście do kwestii praworządności w Polsce.

Czytaj też: Vera Jourova może spotkać się z przedstawicielami władz i prezesami TK i SN
Komisja Europejska składa wniosek do TSUE. Chodzi o środki tymczasowe przeciw Polsce

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3zvbtb

Podziel się opinią

Share
d3zvbtb
d3zvbtb
Więcej tematów