Trwa ładowanie...

Zbigniew Ziobro chce "dyscyplinarki". Chodzi o sędziego, który zwolnił nastoletnią zabójczynię

Sprawa dotyczy zwolnienia ze schroniska dla nieletnich Weroniki G., która zabiła babcię swojej koleżanki. Teraz minister sprawiedliwości chce postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.

Zbigniew Ziobro chce "dyscyplinarki". Chodzi o sędziego, który zwolnił nastoletnią zabójczynięŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d2tdowr
d2tdowr

Chodzi o decyzję Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach, który zarządził zwolnienie Weroniki G. ze schroniska. Dziewczyna miała dopuścić się zabójstwa babci swej znajomej w Piekarach Śląskich.

Działała wspólnie z 25-letnim kolegą. Weronika miała krępować kobiecie ręce i nogi. Potem kilkakrotnie uderzyć w głowę obuchem siekiery. Z domu ofiary zabrali biżuterię i pieniądze.

Ziobro: wniosek jest dostatecznie uzasadniony

Minister wystąpił o podjęcie czynności dyscyplinarnych wobec sędziego Adama Skowrona. Według Ziobry, "dostatecznie uzasadnione" jest podejrzenie popełnienia przez niego przewinienia służbowego.

Według niego, polegało to na "oczywistej i rażącej" obrazie prawa, poprzez zaniechanie.

d2tdowr

Weronika G. z "bardzo wysokim stopniem demoralizacji i tendencją do pogłębiania się"

Zgodnie z prawem, w "szczególnie uzasadnionych przypadkach", na wniosek sądu prowadzącego sprawę, dany sąd okręgowy może przedłużyć okres pobytu nieletniego w schronisku na czas oznaczony. Zdaniem ministra, SR z sędzią Skowronem w składzie nie zbadał i nie ocenił przesłanek zasadności takiego wniosku.

Napisał, że sąd miał opinię specjalistów nt. stopnia demoralizacji G. i kompleksowej oceny jej osobowości. Zespół opiniujący zaproponował umieszczenie jej w zakładzie poprawczym - podkreślił Ziobro. Inny zespół diagnostyczny stwierdził u niej "bardzo wysoki stopień demoralizacji z tendencją do pogłębiania się" - zaznaczył.

Co mówi prawo?

Prawo stanowi, że nieletniego można umieścić w schronisku dla nieletnich, jeżeli okoliczności przemawiają za umieszczeniem go w zakładzie poprawczym, a zachodzi uzasadniona obawa jego ukrycia się lub zatarcia śladów czynu karalnego.

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze przeznaczone są zaś dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji jako resocjalizacyjno-wychowawcze.

d2tdowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdowr
Więcej tematów