PolitykaZbigniew Ziobro apeluje do szefa PiS o wsparcie idei referendum w UE ws. pakietu klimatycznego

Zbigniew Ziobro apeluje do szefa PiS o wsparcie idei referendum w UE ws. pakietu klimatycznego

Szef SP, europoseł Zbigniew Ziobro wystosował list do prezesa PiS, w którym zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego o wsparcie akcji zbierania podpisów pod inicjatywą przeprowadzenia w Unii Europejskiej referendum w sprawie zawieszenia pakietu klimatycznego.

Zbigniew Ziobro apeluje do szefa PiS o wsparcie idei referendum w UE ws. pakietu klimatycznego
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Ziobro zaznaczył, że wysłał list do Kaczyńskiego, aby "uczynić prezesa PiS odpowiedzialnym za ewentualne niepowodzenie tej akcji". - Bo jego zachowanie polegające na niezaangażowaniu się w tę akcję jest już elementem świadczącym, że bierze odpowiedzialność za to, co się w tej sprawie dzieje - dodał.

Wniosek w sprawie referendum

Solidarna Polska od września 2012 r. zbiera podpisy pod wnioskiem w sprawie ogólnoeuropejskiego referendum, którego celem jest doprowadzenie do zawieszenia części postanowień pakietu klimatycznego. Wniosek o przeprowadzenie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego Komisja Europejska zarejestrowała w listopadzie 2012 r. Aby przedsięwzięcie się powiodło, w ciągu 12 miesięcy od daty rejestracji wniosku trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w minimum siedmiu krajach UE.

Przedmiotem inicjatywy jest zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego UE (z wyłączeniem klauzul dotyczących efektywności energetycznej) oraz dalszych regulacji klimatycznych do czasu podpisania umowy międzynarodowej dotyczącej emisji CO2 przez największych emitentów jak Chiny, USA i Indie.

Ziobro: co jest najważniejsze dla Kaczyńskiego

W ocenie szefa SP, Kaczyński z jednej strony na konwencji swej partii na Śląsku, mówi że pakiet klimatyczny jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki, a z drugiej blokuje działania, które mogą zawiesić pakiet.

- Dlatego pytam pana prezesa Kaczyńskiego. Co jest dla niego najważniejsze? Czy Polska? Czy partia? Czy interes partyjny czy wszystkich Polaków i ojczyzny? Bo być może z punktu widzenia czysto partyjnego, PiS nie jest zainteresowane wsparciem inicjatywy, w którą zaangażowana jest Solidarna Polska? - powiedział Ziobro.

Według niego, pakiet klimatyczno-energetyczny to katastrofa dla polskiej gospodarki, a jego wprowadzenie oznacza wyższe ceny prądu i obniżenie poziomu życia wszystkich Polaków.

Szef SP i były minister sprawiedliwości w rządzie PiS, odniósł się także do ubiegłotygodniowego sporu ws. pakietu klimatycznego między premierem Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim. - Prezes Kaczyński i premier Tusk mogą podać sobie ręce, bo obaj są w równym stopni odpowiedzialni za te fatalne dla Polski i Polaków zobowiązania, jakie są zawarte w pakiecie - powiedział.

"Jarosław Kaczyński to ignorował, nie słuchał, lekceważył"

Lider SP stwierdził, że w 2007 r. ówczesny premier Kaczyński zgodził się na pakiet. Zdaniem Ziobry, prezes PiS nie był w pełni świadomy konsekwencji, jakie ten dokument niesie dla polskiej gospodarki. - Miał on świadomość, że jest to negatywny dokument, ale nie sądził, że aż tak destrukcyjny i niszczący. Potem Donald Tusk zamiast to wszystko zablokować, nie zrobił tego i złożył swój podpis w grudniu 2008 r. w Brukseli - mówił Ziobro.

Europoseł podkreślił, że minister środowiska w rządzie PiS, Jan Szyszko, odradzał Kaczyńskiemu podpisanie pakietu. Szyszko miał, według relacji Ziobry, wskazywać na bardzo poważne zagrożenia dla gospodarki płynące z tego dokumentu. - Jarosław Kaczyński całkowicie to ignorował, nie słuchał, lekceważył, nie zdawał sobie sprawy z wagi zagadnienia. Nawet mówił do mnie w rozmowach prywatnych, że jak dalej Szyszko będzie się tak zachowywał, to rozważy jego dymisję - powiedział Ziobro.

W marcu 2007 r. - za rządów PiS i prezydentury Lecha Kaczyńskiego - na szczycie UE określono i zatwierdzono cele Unii w walce ze zmianami klimatu. Ówczesne ustalenia stały się podstawą do negocjacji i opracowania pakietu klimatyczno-energetycznego. Pakiet ten został następnie zatwierdzony pod koniec 2008 r., gdy rządy sprawowała już ekipa PO-PSL, a premierem był Donald Tusk.

Unijne porozumienie klimatyczne z 2008 roku nakazuje państwom członkowskim osiągnięcie w 2020 roku tzw. "celu 3x20" - czyli redukcji o 20 proc. emisji CO2, zwiększenia o 20 proc. efektywności energetycznej i 20 proc. udziału energii uzyskanej z odnawialnych źródeł w całej produkcji energii.

Przeciwnicy pakietu klimatycznego wskazują, że jest on szkodliwy dla polskiej gospodarki, ponieważ przez konieczność redukcji CO2 wpływa na nasz sektor energetyczny, który jest głównie oparty na węglu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (395)