PolskaZbigniew Puchalski "Człowiekiem bez barier 2004"

Zbigniew Puchalski "Człowiekiem bez barier 2004"

Tytuł "Człowieka bez barier 2004", czyli
osoby, która mimo swojej niepełnosprawności odnosi sukcesy w
różnych dziedzinach życia i udowadnia, że brak sprawności nie musi
ograniczać, lecz może stać się motorem działań dla innych,
otrzymał niewidomy prawnik z Elbląga - Zbigniew Puchalski.

09.11.2004 | aktual.: 09.11.2004 17:16

Do plebiscytu, zorganizowanego przez magazyn "Integracja" i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgłoszono 28 kandydatur, z których do finału kapituła zakwalifikowała pięcioro. Ich sylwetki prezentowano w TVP3. Laureata wyłoniły głosy czytelników i widzów magazynu "Integracja".

Podczas gali w warszawskim hotelu Jan III Sobieski wręczono statuetki. Jak tłumaczą organizatorzy, przedstawiają one skrzydło, które ma symbolizować pokonywanie barier.

Zbigniew Puchalski ma wykształcenie wyższe prawnicze. Od 1995 r. jest prezesem Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, w ramach której stworzył m.in. ośrodek szkoleniowy dla osób niepełnosprawnych. Utworzył i prowadził Uniwersytet Trzeciego Wieku, przełamującego izolację społeczną osób starszych. Założył i redagował miesięcznik "Razem z Tobą". Dzięki jego staraniom w 1999 r. utworzono w Elblągu nowoczesne Centrum Rehabilitacji dla Dorosłych. Na co dzień udziela także porad prawnych.

Puchalski powiedział dziennikarzom, że najbardziej cieszy się, że "robi w życiu to, co lubi, ale co to ma wspólnego z niepełnosprawnością?" - pytał. Robiłbym wszystko to samo, gdybym widział. Raduje mnie też to, że nie dałem się wypchnąć z zawodu, nadal jestem prawnikiem. Osobom niepełnosprawnym powiedział, że "trzeba się kształcić, kształcić, kształcić, nie można tworzyć getta, nie można się izolować".

Wyróżnienia w plebiscycie i statuetki otrzymali:

- Jan Arczewski, chory na zanik mięśni - założyciel pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych, który przez blisko 20 lat podczas dyżuru psychologicznego przeprowadził ok. 25 tys. rozmów. Jest autorem kilku tomów prozy i poezji;

- Barbara Łukasik, osoba słabowidząca, która pracuje na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących; jest m.in. inicjatorką poradni dla słabowidzących dzieci w Częstochowie;

- Marek Plura, cierpiący na postępowy zanik mięśni, który jest promotorem kultury i twórczej aktywności osób niepełnosprawnych na Śląsku i Podkarpaciu. Jest grafikiem i poetą, pracuje także m.in. jako psychoterapeuta, pracownik socjalny oraz doradca zawodowy;

- Jan Mela - gimnazjalista i najmłodszy polarnik świata. Po półtorarocznym treningu zdobył w tym roku m.in. ze znanym polarnikiem Markiem Kamińskim biegun północny. Zapowiedział, że najprawdopodobniej 30 listopada wyruszy na kolejną wyprawę, tym razem na biegun południowy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)