Trwa ładowanie...
d4eooly

Zbigniew Herbert bez ulicy w Warszawie. Sąd cofnął decyzję

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody o zmianie nazw dwóch ulic w stolicy. Patronat stracili poeta Zbigniew Herbert oraz dowódca AK Adolf "Dolina" Pilch. Tym samym wracają nazwy ulic sprzed tzw. ustawy dekomunizacyjnej.
Share
Zbigniew Herbert bez ulicy w Warszawie
Zbigniew Herbert bez ulicy w WarszawieŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d4eooly

Decyzja sądu to efekt skarg warszawsich radnych na zarządzenie wojewody mazowieckiego, Zdzisława Sipiery. W listopadzie 2017 r. wydał on zarządzenia zastępcze o zmianie nazw 47 ulic. Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września na zmianę nazw propagujących komunizm. Rada Warszawy zdecydowała, że nowych patronów będzie miało tylko sześć ulic.

- Skoro władza samorządowa sama się zrzeka, czegoś nie wykonuje, a powinna (...) trzeba to wykonać przez decyzje, które są przypisane ustawowo - mówił wtedy Sipiera. WSA uchylił już jego decyzje w 42 przypadkach. Ostatnie to zmiana nazw ulic: z Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta oraz z Kazimierza Grodeckiego na mjr Adolfa Pilcha "Doliny".

Tym samym, Herbert - choć w skali całej Polski poeta jest patronem łącznie ponad 70 ulic, 3 rond i jednego parku - w Warszawie nie jest w żaden sposób upamiętniony w przestrzeni publicznej. A to miasto, w którym się przez lata mieszkał i zmarł, w 1998 roku.

d4eooly

Zobacz także: Obiegówka: Polsce grozi pandemia odry.

Swoje ulice stracili m. in. Grzegorz Przemyk, Stanisław Pyjas, Przemysław Gintrowski czy Jacek Kaczmarski. Sąd konsekwentnie wskazuje, że wojewoda nie uzasadnił odpowiednio swych zarządzeń - "nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych". Sipiera zapewnia, że jego zarządzenia są legalne i zapowiada złożenie skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego sądu wojewódzkiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eooly

Podziel się opinią

Share
d4eooly
d4eooly
Więcej tematów