Zawirowania wokół ustaw ws. polskiej ziemi w UE
Do wtorku Komitet Integracji Europejskiej
wyjaśni Sejmowi, czy do 16 kwietnia - do dnia podpisania traktatu
akcesyjnego - konieczne jest uchwalenie ustaw dotyczących obrotu
ziemią po wejściu do UE.
Kilkanaście minut po rozpoczęciu obrad w Sejmie ogłoszono przerwę, o którą wnioskował LPR i PiS. Wcześniej Zdzisław Podkański (PSL) powiedział, że z traktatu akcesyjnego wynika, iż jeśli do 16 kwietnia, do podpisania traktatu z UE, nie zostaną uchwalone ustawy o obrocie ziemią, to po tej dacie będzie już za późno. Domagał się, by Sejm już w piątek zajął się jednym z tych projektów.
Podkańskiego poparł Antoni Macierewicz (Ruch Katolicko-Narodowy), który powiedział, że jeśli Sejm na czas nie ureguluje obrotu ziemią, to zgłosi wniosek o odroczenie podpisania traktatu.
Marszałek Marek Borowski poinformował, że projekt przygotowany m.in. przez Podkańskiego zostanie niezwłocznie skierowany do komisji do pierwszego czytania, ale posłom nie wystarczyły te wyjaśnienia i poprosili o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów.
Po przerwie Borowski poinformował, że do wtorku KIE wyjaśni, czy istnieją zagrożenia, o których mówili posłowie. Zadeklarował, że jeśliby istniały, to "podejmiemy starania, aby w terminie uchwalić ustawę" o obrocie ziemią. (jask)