Zawieszono uwolnienie 17 chińskich Ujgurów z Guantanamo
Amerykański sąd apelacyjny zawiesił
uwolnienie 17 chińskich Ujgurów, przetrzymywanych od roku 2002 w
więzieniu w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie.
Uwolnienie i wysłanie do Stanów Zjednoczonych oczyszczonych z zarzutu terroryzmu Ujgurów nakazał sędzia federalny Ricardo Urbina, lecz zakwestionowała to amerykańska administracja.
Adwokaci twierdzą, że to pierwszy taki przypadek, by sąd federalny nakazał wysłanie przetrzymywanych w Guantanamo do USA.
Administracja przyznaje, że przetrzymywani Ujgurzy nie są "wrogimi bojownikami", lecz nie chce, by osiedlili się w USA. Chce wstrzymać uwolnienie, gdyż żaden inny kraj nie chce ich przyjąć.
W środę skład sędziowski sądu apelacyjnego Dystryktu Kolumbii zawiesił procedurę uwalniania więźniów do czasu nowego orzeczenia sądu.
Ujgurzy nie mogą zostać odesłani do Chin, ponieważ istnieje obawa, że tam mogłyby im grozić represje. Z zarzutów zostali oczyszczeni już w 2004 roku.
W roku 2006 z Guantanamo uwolniono pięciu chińskich Ujgurów. Także wówczas nie odesłano ich do Chin. Jedynym krajem, który zdecydował się ich przyjąć, była Albania.
Ujgurzy - lud tureckiego pochodzenia, w większości muzułmanie - zamieszkują region autonomiczny Sinkiang w Chinach oraz wschodni Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan.