"Zatrzymanie Lipca zostało wstrzymane po telefonie prokurator"
Planowane na tydzień przed wyborami parlamentarnymi 2007 r. zatrzymanie ministra sportu Tomasza Lipca zostało wstrzymane po interwencji ówczesnej szefowej warszawskiej
prokuratury okręgowej Elżbiety Janickiej - to konkluzja, która zdaniem Sebastiana Karpiniuka (PO), wynika z dotychczasowej pracy komisji śledczej ds. nacisków.
Karpiniuk mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że prokuratorzy referenci, którzy prowadzili sprawę Lipca uznali, że jego zatrzymanie powinno nastąpić w tygodniu poprzedzającym wybory parlamentarne.
Według niego, decyzja o zatrzymaniu Lipca zapadła w piątek na tydzień i dwa dni przed wyborami parlamentarnymi. W poniedziałek - mówił Karpiniuk - ta informacja została przekazana Janickiej, która to skontaktowała się z ówczesnym wiceszefem ABW Grzegorzem Ocieczkiem.
_ W wyniku tego telefonu we wtorek nie nastąpiło zatrzymanie Tomasza Lipca. Prokuratorzy ewidentnie stwierdzają, że powodem niezatrzymania Tomasza Lipca były zbliżające się wybory parlamentarne_ - powiedział Karpiniuk.
Jego zdaniem, drugą przesłanką decyzji o niezatrzymaniu Lipca miało być to, że następnego dnia była konferencja prasowa szefa CBA, dotycząca ówczesnej posłanki PO Beaty Sawickiej.
_ To były te dwie fundamentalne przesłanki, z powodu których nie nastąpiło zatrzymanie Tomasza Lipca_ - oświadczył Karpiniuk. W tym momencie głos zabrał szef komisji Andrzej Czuma mówiąc: jeszcze nie wyciągajmy ostatecznych konkluzji, dzielmy się faktami.
Karpiniuk wyraził opinię, że funkcjonariusze CBA, włączenie z szefem Biura Mariuszem Kamińskim uznali, że nastąpił paraliż instytucjonalny prokuratury okręgowej w Warszawie pod przewodnictwem Janickiej.
_ To jest wspólne stanowisko zarówno CBA, którego nie można podejrzewać, pod przewodnictwem pana Kamińskiego, o jakąś szczególna sympatię do PO i prokuratorów prowadzących tę sprawę_ - podkreślił poseł Platformy, powołując się na zeznania przed komisją.
Wtórował mu Czuma, który stwierdził, że paraliż nastąpił w kluczowym momencie: od początku października do 21 października 2007 r. (dzień wyborów parlamentarnych).