Skandal na uczelniach. Profesor i dwóch rektorów zatrzymanych
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne osoby z uczelni prywatnych w Gdańsku, Wrocławiu oraz Toruniu; w tle korzyści majątkowe na 630 tys. złotych - przekazano we wtorkowym komunikacie CBA.
25.06.2024 | aktual.: 25.06.2024 14:52
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie na polecenie Prokuratora zatrzymali w dniach 19 i 24 czerwca 2024 roku kolejne trzy osoby w sprawie nieprawidłowości na uczelniach niepublicznych - przekazuje Zespół Prasowy CBA we wtorkowym komunikacie.
Wśród zatrzymanych są: Roman G., rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, Rafał K., rektor i założyciel Akademii Nauk Stosowanych we Wrocławiu oraz Grzegorz G., profesor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zatrzymani wielokrotnie wręczali korzyści majątkowe"
Jak dalej podano, z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani wielokrotnie wręczali korzyści majątkowe członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Udzielone korzyści majątkowe miały wpływ na decyzje, działania i zaniechania oraz opinie i stanowiska wobec wspomnianych prywatnych uczelni wyższych.
Na podstawie prowadzonego postępowania ustalono, że wartość wręczonych korzyści majątkowych wynosi łącznie nie mniej niż 630 tys. złotych.
Czynności procesowe prowadzono na terenie woj. mazowieckiego, łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz gabinety na uczelniach, zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty
Zgodnie z treścią komunikatu zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Prokurator przedstawił im zarzuty przekupstwa oraz płatnej protekcji czynnej.
Zespół Prasowy CBA przekazał również, że wobec dwóch podejrzanych Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami. Wobec trzeciego podejrzanego Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. zł, dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami.
"To czwarta realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu. Planowane są kolejne realizacje" - zapowiedziano w komunikacie.
Czytaj również: