Trwa ładowanie...
22-11-2013 09:55

Zatrucie czadem w Radomyślu - 3 osoby w szpitalu

Do zatrucia tlenkiem węgla doszło w domu jednorodzinnym w Radomyślu nad Sanem (woj. podkarpackie) - podaje RMF FM. Dwie kobiety i mężczyzna trafili do specjalistycznego szpitala w Stalowej Woli.

Zatrucie czadem w Radomyślu - 3 osoby w szpitaluŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d2g6fc4
d2g6fc4

Czad prawdopodobnie ulatniał się z kominka - wentylacja i przewody kominkowe były niedrożne. Stężenie tlenku węgla przekraczało normy prawie pięciokrotnie.

Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej, powiedział, że od początku roku straży wyjeżdżali do tego typu zgłoszeń prawie 150 razy. - 121 osób zostało zabranych do szpitala, 6 osób zginęło. Ostatnia ofiara śmiertelna to 28-letni mężczyzna, który zginął zatruty czadem w Rzeszowie - mówi.

Cichy zabójca

Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, w temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz, nieweryfikowalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne.

W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla może występować w całej kubaturze pomieszczenia.

d2g6fc4

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.

Służby alarmują:

- na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych;
- należy dokonywać okresowych przeglądów komina;
- niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia powinny zostać naprawione bądź wymienione, wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia;
- należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny;
- nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach;
- należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym;
- nie należy używać kuchenek gazowych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Służby radzą, by zamontować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, w których użytkowane są urządzenia gazowe służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.

Policjanci ostrzegają także przed domokrążcami, którzy oferują do sprzedaży wątpliwej jakości czujniki tlenku węgla za stosunkowo duże pieniądze. Warto zaopatrzyć się w taki czujnik, ale z atestem i w sklepie.

Źródło: RMF FM, WP.PL

d2g6fc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g6fc4
Więcej tematów