Trwa ładowanie...

Zastępca Dżakarty. To będzie Nusantara

Indonezja buduje nową stolicę. Poprzednia, Dżakarta, pęka w szwach, jest zanieczyszczona i mierzy się z gigantycznymi korkami i klimatycznymi przeciwnościami losu. Rząd ogłosił właśnie nazwę miasta, które rośnie na Borneo.

Stolica Indonezji - DżakartaStolica Indonezji - DżakartaŹródło: Getty Images, fot: Dasril Roszandi
d40svdc
d40svdc

Miejsce, gdzie powstanie nowa stolica, prezydent Indonezji Joko Widodo wskazał jeszcze w 2019 roku. Rząd nie odstąpił od swoich planów, nawet gdy przyszła pandemia, która wpłynęła na finanse wszystkich rejonów świata. Budowa nowej stolicy była konieczna także z powodu zanieczyszczenia powietrza, powodzi i erozji gleby stanowiącej zagrożenie dla wielu obiektów i ludzi. W 2050 roku Dżakarta, zamieszkała przez 10 milionów mieszkańców w samym mieście i kolejnych 20 na obrzeżach, ma się znaleźć pod wodą.

Na prowincji Borneo Wschodnie, między regionami Penajam Paser Utara i Kutai Kartanegara zaczęło więc powstawać nowe, zastępcze miasto. Jego koszt, wraz z przenosinami stolicy, obliczono wstępnie na 32,79 miliardów dolarów, z czego budżet państwa sfinansować ma 19 procent, pozostałe wydatki będą pokryte ze środków publiczno-prywatnych i prywatnych.

Zastępca Dżakarty. To będzie Nusantara

Teraz już wiadomo, jak nazywać się będzie przyszła stolica Indonezji. Jak podaje "The Guardian", poinformował o tym minister do spraw rozwoju narodowego, Suharso Monoarfa, zaznaczając, że tę wiedzę przekazał mu prezydent. "Nusantara" oznacza "archipelag". To słowo, jakiego w przeszłości używano dla określenia narodu wyspiarskiego jako całości. "Nazwa jest znana na całym świecie, prosta i odpowiednia" - powiedział Monoarfa.

Walka waranów z Komodo. Zobacz nagranie

Przeprowadzka pierwszych urzędów państwowych do nowego miasta planowana jest na 2024 rok. Miasto będzie jednym z nielicznych stolic, zaplanowanych w całości od podstaw na wytyczonym pod nią terenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40svdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40svdc
Więcej tematów