Nowy członek komisji śledczej. Sejm zagłosował
W czwartek Sejm dokonał wyboru posła Michała Wójcika, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość, na członka komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Wójcik zastąpił na tym stanowisku posła Pawła Jabłońskiego, który został z niej usunięty.
22.02.2024 | aktual.: 23.02.2024 12:31
Głosowanie nad uchwałą dotyczącą uzupełnienia składu osobowego komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych o posła Michała Wójcika (PiS) zakończyło się jednogłośnie. Spośród 419 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, nikt nie opowiedział się przeciwko tej decyzji. Tylko 5 posłów zdecydowało się wstrzymać od głosu.
W połowie lutego komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych podjęła decyzję o wykluczeniu ze swojego składu posła Pawła Jabłońskiego, również reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. W trakcie głosowania nad tą decyzją, posłowie PiS opuścili salę, solidaryzując się z Jabłońskim.
Przewodniczący komisji, Dariusz Joński, w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że złoży wniosek o powołanie Jabłońskiego na świadka, co miało podważać jego dalszą obecność w gremium.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykluczenie Jabłońskiego z komisji
Decyzja o wykluczeniu Jabłońskiego była związana z wydarzeniami, które miały miejsce na wcześniejszym posiedzeniu komisji śledczej. Wówczas to komisja odtajniła e-maile ze służbowej skrzynki Michała Dworczyka, z okresu kiedy pełnił on funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. E-maile te zostały skonfrontowane z Dworczykiem.
W jednej z wiadomości, datowanenj na 13 maja 2020 r., pojawiło się nazwisko ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych - Pawła Jabłońskiego. W treści maila była mowa o tym, że Dworczyk przeprowadził konsultacje z Jabłońskim na temat decyzji premiera dotyczącej przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.
Po ujawnieniu tego maila, przewodniczący komisji Dariusz Joński (KO) zwrócił się do doradców komisji o wydanie opinii na temat możliwości wykluczenia Jabłońskiego ze składu osobowego komisji.
Czytaj także: