Zaskakujący wynik sondażu. Węgrzy o Rosji, Ukrainie i sojusznikach w NATO
Ponad połowa Węgrów uważa, że większym zagrożeniem jest dla nich Ukraina niż Rosja - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez węgierski think tank Policy Solutions, zatytułowanego "Świat węgierskimi oczami". Jednocześnie blisko połowa ankietowanych odrzuca pomysł bliższej współpracy z Rosją.
Badanie, które zostało przeprowadzone na grupie 1000 osób metodą bezpośrednich wywiadów w dniach 1-9 marca 2024 roku przez ośrodek Zavecz Research, pokazało, że 51 proc. respondentów wskazało Ukrainę jako największe zagrożenie dla Węgier. Rosja znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 46 proc., a Chiny i USA z wynikiem 34 proc. na miejscach kolejnych. Autorzy raportu podkreślają, że jest to znacząca zmiana w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to Rosja była postrzegana jako większe zagrożenie niż Ukraina.
Badanie ujawniło również, że społeczeństwo węgierskie ma podobne odczucia w stosunku do prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, i dyktatora Rosji, Władimira Putina. Zełenski został oceniony negatywnie przez 61 proc. ankietowanych, podczas gdy Putin przez 63 proc.
Ponad jedna czwarta (27 proc.) respondentów uważa, że w interesie Węgier byłoby zacieśnienie związków z Rosją i jednoczesne zdystansowanie się od Unii Europejskiej. Jednak 43 proc. społeczeństwa odrzuca pomysł bliższej współpracy z Rosją, co podkreślają autorzy raportu.
76 proc. Węgrów wysłałoby pomoc krajom bałtyckim w przypadku ataku Rosji
Respondenci wskazali również, że kluczowe dla Węgier są relacje z Austrią (84 proc.), Niemcami (80 proc.) i Chorwacją (79 proc.). 76 proc. społeczeństwa uznało, że istotna jest również współpraca z Polską. 48 proc. respondentów wskazało Rosję jako ważnego partnera, podczas gdy 39 proc. wskazało Ukrainę.
Autorzy raportu zauważają, że "rok wcześniej Rosja zajmowała (w tym zestawieniu) ostatnie miejsce (…)". "W przypadku Ukrainy odnotowaliśmy gwałtowny spadek odsetka osób postrzegających ją jako ważnego partnera" - czytamy w raporcie.
Co więcej, 50 proc. Węgrów uważa, że pod względem wartości ich kraj powinien pozostać na Zachodzie. Społeczeństwo popiera członkostwo w NATO i nie wierzy, że Sojusz Północnoatlantycki czy Unia Europejska mogą się rozpaść w ciągu najbliższych 20 lat.
Badanie wykazało również, że 76 proc. ankietowanych uważa, że Węgry powinny wysłać wojska na wsparcie sojuszników w przypadku rosyjskiego ataku na kraj bałtycki.