Trwa ładowanie...

Wielki pożar w obwodzie lwowskim. Kłęby dymu i słup ognia [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Czwartek to 190. dzień rosyjskiej inwazji. Kolejny duży pożar w obwodzie lwowskim. Służby informują, że w ogniu stanął magazyn. Trwa walka z żywiołem. Ukraińskie wojsko odparło rosyjskie ataki na czterech odcinkach frontu w Donbasie – poinformował w czwartek wieczorem sztab armii. Władimir Putin odwiedził Kaliningrad. Rosyjski przywódca spotkał się z uczniami, którym tłumaczył, że "celem specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie jest wyeliminowanie antyrosyjskiej enklawy, która jest tam tworzona". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wielki pożar w obwodzie lwowskim. Kłęby dymu i słup ognia.Wielki pożar w obwodzie lwowskim. Kłęby dymu i słup ognia.Źródło: Twitter
d22dedr
d22dedr
  • • Kolejny duży pożar w obwodzie lwowskim. Państwowa Służba Ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy poinformowała, że w Dawidiwie niedaleko Lwowa płonie magazyn - podaje Kanał24.

  • • Ukraińskie wojsko odparło rosyjskie ataki na czterech odcinkach frontu w Donbasie – poinformował w czwartek wieczorem sztab armii.

  • • Celem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę w Ukrainie przyp. red.) jest wyeliminowanie antyrosyjskiej enklawy, która jest tworzona na Ukrainie - mówił na spotkaniu z uczniami w Kaliningradzie Władimir Putin. 

  • • "Zgodnie z dzisiejszym postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy od 1 września polskie myśliwce rozpoczynają dyżur bojowy w przestrzeni powietrznej Słowacji. Celem misji jest wzmocnienie naszego sojusznika w kryzysie bezpieczeństwa spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę" - przekazał szef BBN Paweł Soloch.

  • •  Od piątej rano Rosjanie ostrzeliwują Enerhodar w obwodzie zaporoskim. Nad miastem pojawiły się rosyjskie helikoptery. Szef obwodu alarmował, że misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie mogła zbliżyć się do elektrowni jądrowej z powodu ostrzału. 
Trwa łączenie
21:59, 01.09.2022

Transportujący kukurydzę z Ukrainy statek towarowy "Lady Zehma" z powodu awarii steru osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor w Turcji - podały władze Stambułu.

21:49, 01.09.2022

W czwartek wieczorem w ogniu stanął budynek na terenie dawnej fabryki autobusów we Lwowie. Państwowa Służba Ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że dach opuszczonego budynku był wypełniony żywicą, co spowodowało tak gęsty dym. 

21:27, 01.09.2022

Na Ukrainie zginął kolejny ważny rosyjski oficer. To kpt. Wasilij Tonkich - dowódca kompanii w Batalionie "Sparta", czyli siłach specjalnych separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej - podały ukraińskie i rosyjskie media. Według oficjalnej wersji: "śmierć dosięgnęła go, gdy dokonywał szlachetnego czynu".

21:15, 01.09.2022

To zaskakujące, że misja ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej) trwała tylko dwie godziny – ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.


„To przede wszystkim misja inżynieryjna, fizyczno-jądrowa, która przyjechała nie popatrzeć po prostu na stołówkę czy jakieś sale, a misja, która ma konkretne algorytmy badania tego, co się dzieje z mechanizmem zarządzania taką skomplikowaną infrastrukturą, jak elektrownia atomowa” – powiedział Podolak na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytacza portal Ukraińska Prawda.


Jak dodał, zadaniem ekspertów jest ustalenie, „czy istnieje zagrożenie radiologiczne, nuklearne, w jakim stanie znajduje się reaktor”. „Dlatego dziwi mnie, że zajęło to tylko dwie godziny” – powiedział. Tym bardziej, że, jak wskazał, wszędzie „kręcą się Rosjanie i opowiadają, co tam przyleciało”.


Zaznaczył jednak, że należy poczekać na raport MAEA.


21:00, 01.09.2022

Kolejny pożar na dużą skalę w obwodzie lwowskim.


Państwowa Służba Ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy poinformowała, że w Dawidiwie niedaleko Lwowa płonie magazyn - podaje Kanał24.


Na miejscu wciąż pracują strażacy. Gęsty dym widać z dalszej odległości. Nie wiadomo co było przyczyną pożaru.

20:53, 01.09.2022

Kolejny pakiet pomocy wojskowej trafi do Ukrainy ze Szwecji.


20:44, 01.09.2022

Ukraińskie wojsko odparło rosyjskie ataki na czterech odcinkach frontu w Donbasie – poinformował w czwartek wieczorem sztab armii Ukrainy.


Rosjanie podjęli działania szturmowe w rejonie miejscowości Dołyna na kierunku słowiańskim, atakowali również w okolicach Bachmutu w kierunku Wesełoj Dołyny, Sołedaru, miejscowości Bachmucke i Zajcewe.


Wojska rosyjskie, podkreśla strona ukraińska, dążą do zajęcia całego obwodu donieckiego oraz utrzymania okupowanych terenów w obwodach charkowskim, ługańskim, chersońskim, zaporoskim i mikołajowskim.


GETTY
20:36, 01.09.2022

Dowódca rosyjskiego czołgu trafi do więzienia na 8 lat i 6 miesięcy. Popełnił zbrodnie w obwodzie czernihowskim. Został skazany przez ukraiński sąd.


Według prokuratorów oskarżony uczestniczył w inwazji na pełną skalę. 24 lutego 2022 r. przekroczył granicę państwową Ukrainy z Białorusią. Jego załoga miała na celu zdobycie Czernihowa.


Mężczyzna przyznał się do winy.


20:20, 01.09.2022

Doradca Szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak uważa, że fałszywe wypowiedzi o istnieniu rzekomego konfliktu między prezydentem a wojskiem, o czym wspominał Aleksander Łukaszenka, wpisują się w scenariusz rosyjskich służb specjalnych destabilizacji sytuacji wewnątrz kraju - podaje Interfax Ukraina.

20:12, 01.09.2022

Rosyjskie wojska otrzymały od Władimira Putina rozkaz zajęcia całego obwodu donieckiego Ukrainy do 15 września – powiedział w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.


„Rosyjskie wojska okupacyjne po raz kolejny dokonują korekty swoich planów i działań zgodnie z rozkazem Putina o dojściu do granic obwodu donieckiego do 15 września” – powiedział w czwartek podczas briefingu Hromow, cytowany przez portal Suspilne.


Jak powiedział wojskowy, podsumowując sytuację na froncie, przeciwnik nadal kontroluje okupowane tereny obwodów charkowskiego, ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego, chersońskiego i mikołajowskiego. „Usiłuje także stworzyć sprzyjające warunki do wznowienia natarcia” – powiedział Hromow.


20:10, 01.09.2022

Wzruszający film Ministerstwa obrony Ukrainy. "Polsko, kochamy cię!" - napisali na Twitterze. 

20:06, 01.09.2022

Ukraińskie rakiety zestrzeliły rosyjski śmigłowiec, przypuszczalnie Kamow Ka-50, a także dwa drony - podały służby prasowe sił zbrojnych Ukrainy.19:55, 01.09.2022

Kluczowe mosty obwodu chersońskiego są pod ciągłym ostrzałem - podał sztab ukraińskich sił zbrojnych. 


Ostrzeliwane są mosty: Antonowski, Kachowski, Dariowski, a także Antonowski most kolejowy.

youtube
19:43, 01.09.2022

Ukraińskie wojsko nie rezygnuje z zadawania bolesnych ciosów Rosjanom. Tym razem profil Ukraine Weapons Tracker 31 sierpnia udostępnił wideo na Twitterze, na którym armia Kijowa przy pomocy czołgu T-64BV zniszczyła dwie rosyjskie jednostki z odległości aż 10,6 km. Co ciekawe, taka odległość sprawia, że jest to najdłuższe celne uderzenie "tank to tank" w historii.

19:36, 01.09.2022

Fińskie władze zdecydowały w czwartek o przekazaniu Ukrainie nowego, już ósmego pakietu pomocy wojskowej - poinformowało fińskie ministerstwo obrony w oświadczeniu.


Jednocześnie fiński MON nie precyzuje całkowitego kosztu nowego pakietu dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, jednak według Reutersa jest to około 8,3 mln euro.


19:27, 01.09.2022

Ciało zakatowanego przez Rosjan cywila ze związanymi rękami i w worku na głowie znaleziono w miejscowości Zdwyżiwka pod Buczą w obwodzie kijowskim – powiadomił szef kijowskiej policji Andrij Niebytow.


„Związali ręce, założyli na głowę worek i zabili. Ciało tego zamęczonego przez okupantów mężczyzny znaleźliśmy dzisiaj na byłych pozycjach rosyjskiej armii w Zdwyżiwce” – napisał Niebytow.


Policjant podał przybliżony wiek mężczyzny – 40-50 lat, a także inne szczegóły, które mogą pomóc w jego identyfikacji, m.in. zdjęcie jego zegarka marki Seiko.


Niebytow poinformował, że w Zdwyżiwce znaleziono dotąd 16 zabitych przez Rosjan cywilów. Rosyjskie wojska stacjonowały w tym regionie w marcu, popełniając liczne zbrodnie na ludności cywilnej. Później armia agresora wycofała się z tej części kraju.


Telegram
19:10, 01.09.2022

Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka z dumą zaprezentował w Mińsku pierwszy laptop "wyrobu krajowego". - Szczerze mówiąc, dziś jest raptem w 12 proc. białoruski. Ale przed końcem roku to będzie 30 proc. Jednak dziś sam fakt się liczy - zaznaczył, przemawiając do młodzieży szkolnej. Internauci kpili z jego wywodów bez litości.

18:59, 01.09.2022

Początek roku szkolnego w Odessie. Lekcje są organizowane w schronach.

18:44, 01.09.2022

W czwartek strona ukraińska podała, że Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyła do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.


Misja czekała na wyjazd z terenu kontrolowanego przez rząd w Kijowie ze względu na trwające w okolicy elektrowni ostrzały.


Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.


18:36, 01.09.2022

W ciągu tych kilku godzin udało nam się zebrać wiele informacji – powiedział w czwartek szef MAEA Rafael Grossi, który stoi na czele misji tej organizacji do okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej.


„Zgromadziliśmy wiele informacji. Zobaczyłem te kluczowe rzeczy, które potrzebowałem zobaczyć” – powiedział Grossi. Cytuje go agencja AFP, uściślając, że wypowiadał się dla „towarzyszących misji rosyjskich mediów”.


Agencja Reutera powiadomiła, że w czwartek późnym popołudniem, po kilkugodzinnym pobycie w elektrowni, „część członków delegacji MAEA opuściła zajętą przez Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową”.


18:23, 01.09.2022

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi opuścił teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Większość członków delegacji wraz z nim opuściła siłownię.


Na miejscu pozostało jednak 5 przedstawicieli misji MAEA, którzy rozładowują przywieziony sprzęt i będą kontynuować pracę w zakładzie - podaje Ukrinform. Mają pozostać w elektrowni do 3 września.


18:08, 01.09.2022

Ukraina popiera suwerenność i integralność terytorialną Mołdawii i nie jest to pierwszy raz, kiedy Rosja używa argumentów, aby "chronić rosyjskojęzyczną ludność".


"Ławrow mówi, że Moskwa dołoży wszelkich starań, aby chronić rosyjskojęzyczną ludność w Mołdawii. Widzieliśmy to już. To był właśnie fałszywy pretekst, którego Rosja użyła do usprawiedliwienia swojej inwazji na Ukrainę. Wyrażamy nasze pełne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii" - napisał na Twitterze rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikolenko.


17:46, 01.09.2022

Rosyjskie wojska dostosowują plany i działania zgodnie z rozkazem Putina, by do 15 września wkroczyć w granicę administracyjną obwodu donieckiego - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy - podaje agencja Interfax Ukraina.

17:38, 01.09.2022

Celem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę w Ukrainie przyp. red.) jest wyeliminowanie antyrosyjskiej enklawy, która jest tworzona na Ukrainie - mówił na spotkaniu z uczniami w Kaliningradzie Władimir Putin.

17:32, 01.09.2022

Władimir Putin spotkał się z uczniami w Kaliningradzie. "Mówił, że rosyjski minister edukacji powiedział mu, że dzieci w okupowanym przez Rosję Donbasie nie wiedzą, że istnieje most na Krym" i "nie wiedziały nawet, że Ukraina i Rosja są częścią zjednoczonego państwa" - przekazał na Twitterze dziennikarz "Financial Times" Max Seddon.


17:29, 01.09.2022

Misja MAEA pozostanie na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej co najmniej do 3 września.


Informację podała "Rzeczpospolita" powołując się na wiadomość, którą przekazał Wołodymyr Rogow, członek kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego, w rozmowie z telewizją Rossija-1. 


Według Rogowa przedstawiciele MAEA chcą wypracować mechanizm, w ramach którego obserwatorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej mogliby być obecni stale na terenie elektrowni. 


Forum
17:14, 01.09.2022

Agencja Unian podaje, że Rosjanie i Białorusini na granicy z Ukrainą przygotowują "szkolenie” wojskowe. Zaplanowano je w dniach 8-14 września, czyli po zakończeniu manewrów wojsk rosyjsko-chińskich.


"Idea ćwiczenia dowódczo-sztabowego zakłada wyzwolenie części utraconego terytorium państwa warunkowego. Możliwe, że tzw. 'terytorium utracone' odnosi się do przygranicznych rejonów: żytomierskiego, rówieńskiego i wołyńskiego" - przekazał gen. Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.


Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22dedr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d22dedr
Więcej tematów