Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy. Jakie zasady? Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Od 25 maja obowiązują nowe przepisy dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS. Do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy z ZUS? Komu jeszcze przysługuje opieka na dziecko?
Share
Zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać po 24 maja
Zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać po 24 majaŹródło: PAP
d2885z8

Zasiłek opiekuńczy. Nowe przepisy

Od 25 maja weszło w życie nowe rozporządzenie rady ministrów w sprawie wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Komu przysługuje opieka na dziecko? Jak długo zasiłek opiekuńczy będzie jeszcze wypłacany?

Zmiana przepisów spowodowana jest tym, że o 25 maja w szkołach zaczynają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, skierowane do uczniów klas 1-3. Z badań przeprowadzonych przez samorządy wynika, że będzie w nich uczestniczyć zaledwie około 10 proc. dzieci. Rodzice, którzy zostaną ze swoimi pociechami w domu, nadal mogą pobierać zasiłek opiekuńczy. Według nowych przepisów zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 14 czerwca.

d2885z8

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać, gdy opiekuje się:

  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • dorosłą osobą z niepełnosprawnością.

Według nowych przepisów zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko rodzicom pracującym:

  • przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.”
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.”
  • jeśli, mimo otwarcia placówki, zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem, jednak nie dłużej niż do 14 czerwca 2020 r.
d2885z8

Wybory 2020. Krytyka słów Rafała Trzaskowskiego. Jarosław Gowin przypomina, jak sam był "persona non grata" w TVP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2885z8

Podziel się opinią

Share
d2885z8
d2885z8
Więcej tematów