PolskaZarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zabrał głos ws. TK

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zabrał głos ws. TK

• ZSSP "Iustitia" zabrał głos ws. Trybunału Konstytucyjnego

• Stowarzyszenie wskazuje błędy w nowelizacji ustawy o TK

• Sędziowie zgłosili także własne propozycje zmian w ustawie

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zabrał głos ws. TK
Źródło zdjęć: © Flickr | Lukas Plewnia

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia"opublikował uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Zrzeszeni w stowarzyszeniu sędziowie stwierdzili, że projekt zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nadaje się do odrzucenia w całości.

W uchwale wymieniono rozwiązania, które budzą obawy sędziów, a znalazły się w projekcie ustawy. "Propozycja posłów, aby orzeczenia Trybunału miały zapadać większością kwalifikowaną 2/3 głosów jest oczywiście niezgodna z Konstytucją" - czytamy w oświadczeniu. Stowarzyszenie uzasadnia, że wprowadzenie kwalifikowanej większości głosów w orzeczeniach zapadających w składach wieloosobowych jest nie tylko sprzeczne z polską tradycją prawną, ale także rodzi uzasadnione ryzyko, że w przypadku braku takiej większości nie zapadnie w danej sprawie żadne orzeczenie, przez co praca Trybunału będzie niemożliwa.

"Poważne zagrożenie dla sprawności prac Trybunału stanowi przepis przewidujący, że rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a dla spraw orzekanych w pełnym składzie – po upływie 6 miesięcy (art. 87 ust.2). Przepis w tym brzmieniu spowoduje wielomiesięczną nieuzasadnioną zwłokę w rozpoznaniu spraw przez TK, także w przypadku ustaw w sposób ewidentny naruszających Konstytucję, włącznie z niniejszym projektem" - opiniuje "Iustitia".

Oprócz tego, "szczególne wątpliwości - w ocenie stowarzyszenia - budzi przepis umożliwiający wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Trybunału na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub Ministra Sprawiedliwości.

"Protestujemy także przeciwko trybowi, w jakim odbywa się wprowadzanie zmian o charakterze ustrojowym w Polsce. Próby wprowadzania z dnia na dzień, bez szerokich konsultacji społecznych i koniecznego namysłu, zmian fundamentalnych z punktu widzenia ustrojowego są nie tylko niezgodne z zasadami przyzwoitej legislacji, ale przede wszystkim podważają zaufanie obywateli do państwa" - czytamy.

"Iustitia" opublikowała też własne propozycje zmian w ustawie o TK. "W szczególności proponujemy: podwyższenie wymagań stawianych kandydatowi w zakresie wiedzy prawniczej, wprowadzenie zakazu kandydowania posłów, senatorów i wyższych urzędników państwowych, wprowadzenie możliwości zgłaszania kandydatów przez środowiska prawnicze i naukowe, wprowadzenie obowiązku niezwłocznego przyjęcia ślubowania od wybranego sędziego i dopuszczenie do złożenia go w formie pisemnej, a także sprecyzowanie daty rozpoczęcia kadencji sędziego" - czytamy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)