Trwa ładowanie...
d468jdy

Zarząd SLD przyjął listy wyborcze; Anna Kalata "jedynką" na Mazowszu

Była minister pracy Anna Kalata otworzy listę koalicji SLD-UP w majowych eurowyborach na Mazowszu; "jedynką" listy w Poznaniu będzie posłanka Sojuszu Krystyna Łybacka - takie ustalenia zapadły na sobotnim posiedzeniu Zarządu Krajowego tej partii.
Share
d468jdy

Listy wyborcze koalicji SD-UP do Parlamentu Europejskiego ostatecznie zatwierdzi w niedzielę Rada Krajowa partii.

Jak poinformował rzecznik SLD Dariusz Joński, zarząd rozstrzygnął ostatecznie obsadę "jedynek" i "dwójek" w kilku okręgach, m.in. w Gorzowie (woj. zachodniopomorskie i lubuskie). Z pierwszego miejsca wystartuje tam europoseł i b. minister transportu Bogusław Liberadzki; na drugim miejscu być może znajdzie się b. szef SLD Grzegorz Napieralski. To - według polityków Sojuszu - ma rozstrzygnąć się jeszcze w niedzielę.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w sprawie obsady pierwszego miejsca w Gorzowie doszło na posiedzeniu zarządu do głosowania, ponieważ obaj kandydaci - i Liberadzki i Napieralski - ubiegali się o "jedynkę". Głosowanie ostatecznie wygrał b. minister transportu.

d468jdy

Zarząd zdecydował ponadto, że listę w Krakowie (Małopolska i Świętokrzyskie) otworzy europosłanka i wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn, a z drugiego miejsca wystartuje lider partii w Świętokrzyskiem i eurodeputowany do PE w latach 2004-2009, Andrzej Szejna. W tej sprawie również odbyło się głosowanie, które okazało się pomyślne dla wiceprzewodniczącej Sojuszu.

W ten sam sposób zapadła decyzja o ostatecznej obsadzie miejsc na liście śląskiej. Tam liderem będzie reprezentujący Unię Pracy europoseł Adam Gierek. Z drugiego miejsca prawdopodobnie wystartuje lider śląskich struktur partii, poseł Marek Balt.

Listę w okręgu mazowieckim (obejmuje on m.in.. Płock, Siedlce i Radom) otworzy była minister pracy Anna Kalata.

Pozostałe "jedynki" list koalicji SLD-UP były znane już wcześniej. W Gdańsku (woj. pomorskie) z miejsca pierwszego wystartuje b. marszałek Senatu, amerykanista, prof. Longin Pastusiak, w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) europoseł Janusz Zemke, a w Olsztynie (okręg obejmuje Warmię i Mazury oraz Podlasie) - poseł Tadeusz Iwiński. Tuż za nim ma się znaleźć lekkoatletka Anna Jesień.

d468jdy

Liderem stołecznej listy będzie europoseł, b. lider Sojuszu Wojciech Olejniczak; w Łodzi pierwsze miejsce otrzymała Weronika Marczuk, prawniczka, gwiazda telewizyjna i szefowa Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy. Z ostatniego miejsca listy łódzkiej będzie kandydował z kolei siatkarz Michał Bąkiewicz.

W Rzeszowie (Podkarpacie) "jedynką" listy będzie lider struktur wojewódzkich SLD, poseł Tomasz Kamiński, w Lublinie (woj. lubelskie) - poseł Jacek Czerniak, a we Wrocławiu (okręg obejmuje Dolny Śląsk i Opolszczyznę) - eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg.

d468jdy

Podziel się opinią

Share
d468jdy
d468jdy
Więcej tematów