Zapowiada się świetny koncert - grupa Aronas w Polsce

Pianista fenomenalny, cudowne dziecko jazzu, jazzowy magik – to tylko kilka określeń, którymi określają krytycy muzyczni twórczość Arona Ottignona. Nowozelandzki klawiszowiec już niebawem wystąpi ze swoim zespołem w Warszawie i Chorzowie w ramach cyklu koncertów „Jazz raz po raz”.

Zapowiada się świetny koncert - grupa Aronas w Polsce

21.09.2008 | aktual.: 10.11.2008 20:12

„Jeśli myśleliście, że nie da się zrobić nic nowego z połączenia fortepianu, kontrabasu i perkusji, to oto nadchodzi Aron Ottignon i jego grupa“ – napisał recenzent brytyjskiego dziennika „The Guardian“. I rzeczywiście Aron Ottignon już od najmłodszych lat zaskakiwał swą kreatywnością o talentem, o czym można było się przekonać, gdy w wieku lat 11 zdobył nagrodę dla najlepszego muzyka jazzowego Nowej Zelandii poniżej 25 roku życia.

Już w roku 1999 zdobył kolejną nagrodę na najbardziej prestiżowym nowozelandzkim konkursie jazzowym National Jazz Awards dla muzyków do 35 roku życia, miał wówczas 16 lat. W tym czasie współpracował przy tworzeniu albumu, który w jego rodzinnym kraju otrzymał tytuł albumu roku, jak również występował na Monterey Jazz Festival w Kalifornii. Dzięki nagrodzie pieniężnej z National Jazz Awards Aron przeniósł się do Sydney gdzie szybko odnalazł się w środowisku artystycznym poznając między innymi Johna Pochee, czy Jackie Orszaczky.

W swojej karierze ma również udział w telewizyjnym programie jazzowym. Współpracuje też z Russellem Crowe, z którym pojawił się w 2003 roku na festiwalu w Edynburgu oraz Londynie. John Shand, krytyk jazzowy, ocenia, że unikalny styl Arona Ottignona wypływa z niezwykłej umiejętności łączenia rytmu z wyobraźnią i świeżością kompozycji. Na każdym kroku zaskakuje słuchacza dokonywanymi przez siebie wyborami, które okazują się być spójne i przemyślane. Aron przekonuje, że chce tworzyć muzykę nawiązującą do swoich korzeni.

Muzyka zespołu „Aronas”, inspirowana kulturą i stylem Pacyfiku, to innowacyjny jazz akustyczny. W swoich kompozycjach stara się unikać przewidywalnych nawiązań do reggae czy też brzmień latynoskich. Jedną z najbardziej fascynujących cech zespołu jest umiejętność łączenia klasycznych brzmień bębnów i perkusji z Pacyfiku ze współczesną muzyką taneczną, trans oraz techno. Dostrzegamy również wpływy muzyki pop.

Koncerty:
29.11.2008 Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury
30.11.2008 Warszawa, Fabryka Trzciny

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)