Trwa ładowanie...
d3bvyov

Zapadł wyrok ws. tajnego więzienia CIA na Litwie. TSUE oddalił skargę

Europejski Trybunał Praw Człowieka oddalił skargę Litwy w sprawie istnienia tajnego więzienia CIA pod Wilnem. Kraj ma trzy miesiące na wykonanie wyroku TSUE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Litwa będzie musiała zapłacić 130 tys. euro
Litwa będzie musiała zapłacić 130 tys. euro (Shutterstock.com)
d3bvyov

Przedstawiciele litewskiego rządu na początku września złożyli wniosek do trybunału w Strasburgu w kwestii przekazania sprawy Wielkiej Izbie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Został on odrzucony, a orzeczenie wydane przez TSUE w sierpniu jest prawomocne.

Trybunał stwierdził, że w latach 2004-2006 na terenie Litwy i Rumunii działały tajne więzienia CIA. W ten sposób oba kraje naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka, zakazującą tortur oraz zobowiązującą jej sygnatariuszy do przestrzegania prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, a także zapewnienia podejrzanym sprawiedliwego procesu.

W związku z wyrokiem, Litwa musi 130 tysięcy euro odszkodowania za nielegalne przetrzymywanie na swoim terenie Palestyńczyka Abu Zubaydaha. Trybunał zobowiązał również Litwę, aby wnioskowała w amerykańskich instytucjach państwowych o to, aby wyeliminować lub ograniczyć skutki łamania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczących tortur.

d3bvyov

Trybunał nakazał także zakończenie śledztwa prowadzonego w celu wyjaśnienia okoliczności przewiezienia Zubaydah na Litwę, sposobu w jaki z nim postępowano oraz okoliczności wywiezienia go spod wileńskiej miejscowości Antaviliai do Guantanamo, które prowadził litewski wymiar sprawiedliwości.

Źródło: IAR

Zobacz także: To tutaj mieści się królestwo dyń. Jest ich tak dużo, że aż trudno policzyć

d3bvyov

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d3bvyov

d3bvyov
d3bvyov
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów