Trwa ładowanie...

Zapad 2021. Reakcja NATO na działania Rosji i Białorusi

W piątek początek ćwiczeń na ogromną skalę Zapad 2021. NATO wzywa Rosję i Białoruś do działania w sposób przejrzysty. Opublikowano oświadczenie.

Share
Ćwiczenia Zapad - zdjęcie z 2017 roku / East News
Ćwiczenia Zapad - zdjęcie z 2017 roku / East News
d7vtwme

NATO reaguje na rozpoczynające się w piątek ćwiczenia wojskowe Zapad 2021. "Wzywamy Rosję i Białoruś do działania w sposób przewidywalny i przejrzysty, zgodnie z ich zobowiązaniami międzynarodowymi" - zaapelowała w przesłanym PAP oświadczeniu rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

W oświadczeniu czytamy, że "jest to szczególnie ważne w związku ze wzmożoną aktywnością wojskową wzdłuż naszych granic, aby zmniejszyć ryzyko i uniknąć wypadków lub incydentów".

Zadeklarowano, że NATO pozostaje czujne, ale także zachowuje "zrównoważoną i wyważoną postawę". Podkreślono, że cały czas zostają otwarte kanały komunikacyjne z Rosją i w razie potrzeby Sojusz pozostaje także w kontakcie z władzami w Mińsku.

d7vtwme

Zapewniono, że ćwiczenia Zapad 2021 są stale monitorowane.

W dokumencie podkreślono, że "skala i zakres poprzednich ćwiczeń Zapad znacznie przekroczyły zapowiedziane". Oana Lungescu wskazała, że NATO nie dostało zaproszenia do wysłania swoich obserwatorów. Wskazała, że "strony organizujące ćwiczenia są do tego - zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim OBWE - zobowiązane, gdy w manewrach bierze udział więcej niż 13 tys. żołnierzy".

Zapad 2021. Ogromna skala ćwiczeń

W okresie od 10 do 16 września siły zbrojne Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi przeprowadzą wspólne ćwiczenia strategiczne Zapad-2021 (Zachód-2021). Zasięg działań jest ogromny.

Scenariusz Zapad 2021, który przedstawił 5 sierpnia białoruski wiceminister obrony Wiktor Gulewicz, zakłada odparcie agresji zbrojnej na Białoruś, a potem przejście do ofensywy z wykorzystaniem wszystkich rodzajów wojsk. W rzeczywistości chodzi o przeprowadzenie ofensywnych działań zbrojnych na wielką skalę.

Kiedy wchodził na mównicę, Kaczyński wyszedł. Mamy jego komentarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7vtwme

Podziel się opinią

Share
d7vtwme
d7vtwme
Więcej tematów