Trwa ładowanie...

Zapad 2021. Reakcja NATO na działania Rosji i Białorusi

W piątek początek ćwiczeń na ogromną skalę Zapad 2021. NATO wzywa Rosję i Białoruś do działania w sposób przejrzysty. Opublikowano oświadczenie.

Share
Ćwiczenia Zapad - zdjęcie z 2017 roku / East NewsĆwiczenia Zapad - zdjęcie z 2017 roku / East News
d20xb56

NATO reaguje na rozpoczynające się w piątek ćwiczenia wojskowe Zapad 2021. "Wzywamy Rosję i Białoruś do działania w sposób przewidywalny i przejrzysty, zgodnie z ich zobowiązaniami międzynarodowymi" - zaapelowała w przesłanym PAP oświadczeniu rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

W oświadczeniu czytamy, że "jest to szczególnie ważne w związku ze wzmożoną aktywnością wojskową wzdłuż naszych granic, aby zmniejszyć ryzyko i uniknąć wypadków lub incydentów".

Zadeklarowano, że NATO pozostaje czujne, ale także zachowuje "zrównoważoną i wyważoną postawę". Podkreślono, że cały czas zostają otwarte kanały komunikacyjne z Rosją i w razie potrzeby Sojusz pozostaje także w kontakcie z władzami w Mińsku.

d20xb56

Zapewniono, że ćwiczenia Zapad 2021 są stale monitorowane.

W dokumencie podkreślono, że "skala i zakres poprzednich ćwiczeń Zapad znacznie przekroczyły zapowiedziane". Oana Lungescu wskazała, że NATO nie dostało zaproszenia do wysłania swoich obserwatorów. Wskazała, że "strony organizujące ćwiczenia są do tego - zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim OBWE - zobowiązane, gdy w manewrach bierze udział więcej niż 13 tys. żołnierzy".

Zapad 2021. Ogromna skala ćwiczeń

W okresie od 10 do 16 września siły zbrojne Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi przeprowadzą wspólne ćwiczenia strategiczne Zapad-2021 (Zachód-2021). Zasięg działań jest ogromny.

Scenariusz Zapad 2021, który przedstawił 5 sierpnia białoruski wiceminister obrony Wiktor Gulewicz, zakłada odparcie agresji zbrojnej na Białoruś, a potem przejście do ofensywy z wykorzystaniem wszystkich rodzajów wojsk. W rzeczywistości chodzi o przeprowadzenie ofensywnych działań zbrojnych na wielką skalę.

Kiedy wchodził na mównicę, Kaczyński wyszedł. Mamy jego komentarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20xb56
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20xb56
d20xb56
Więcej tematów