Trwa ładowanie...
d2bf3b8
04-09-2002 09:33

Zapachy decydują o uczuciach


Ludzie potrafią rozpoznawać zapach bliskich członków swojej rodziny, ale go nie lubią; ta awersja być może legła u podstaw zakazów dotyczących kazirodztwa.

d2bf3b8
d2bf3b8

Do takiego wniosku doszli badacze z zespołu kierowanego przez Tiffany'ego Czilli z amerykańskiego Wayne State University. Przeprowadzili oni niecodzienny eksperyment z udziałem 25 rodzin, w skład których wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Wyniki opublikowało brytyjskie czasopismo naukowe New Scientist.

Ochotnicy, którzy poddali się badaniom, spali trzy noce z rzędu w tej samej bieliźnie, aby utrwalić swą naturalną woń, w tym czasie myli się wyłącznie mydłem bez zapachu. Następnie wdychali zapach dwóch podkoszulków - jednego noszonego przez członka rodziny, drugiego przez osobę niespokrewnioną. Okazało się, że ojcowie i matki są w stanie odróżnić bieliznę noszoną przez ich małe dzieci, ale nie wiedzą, które z nich ją nosiło. Wszystkie dzieci rozpoznały zapach swoich ojców. Ale tylko dzieci wykarmione piersią i najstarsze, od 9 do 15 lat, potrafiły rozpoznać zapach matek.

Pytani o zapachy przyjemne, uczestnicy eksperymentu stwierdzili, że zdecydowanie bardziej im się podobają te niezwiązane z członkami własnej rodziny. Matkom nie podobał się zapach ich dzieci, te z kolei z dezaprobatą wyrażały się o zapachu ojcowskim. Bracia i siostry wzajemnie nie lubią swojej woni, w przeciwieństwie do zapachu obcych dzieci.

Prezentowane wyniki są nieco odmienne od tych, jakie opublikowało lutowe czasopismo Nature Genetics - na przykład z badań przeprowadzonych w Uniwersytecie Chicago wynika, że kobiety pociąga zapach mężczyzn genetycznie bliskich ich ojcu. (an)

d2bf3b8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bf3b8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj