Zanik mózgu prowadzi do rasizmu, hazardu i depresji
Występujący u starszych osób zanik mózgu może prowadzić do zachowań rasistowskich, trudności w funkcjonowaniu społecznym, depresji i problemów z hazardem - informuje pismo "Current Directions in Psychological Science".
Starzejący się mózg powoli kurczy się i traci na wadze. Ten zanik dotyczy także płatów czołowych, kierowniczej części naszego mózgu. To od płatów czołowych zależą planowanie, kontrola i hamowanie zarówno myśli, jak i zachowań. W starzejącej się populacji niezdolność hamowania niepożądanych myśli i zachowań może prowadzić do poważnych problemów.
Bill von Hippel, psycholog z australijskiego University of Queensland wykazał, że obniżona zdolność do hamowania zachowań w późnym wieku może prowadzić do uprzedzeń, niedostosowania społecznego, depresji oraz problemów z hazardem.
Na przykład starsze osoby rasy białej myślały o Afroamerykanach bardziej stereotypowo niż młodsi biali dorośli, choć jednocześnie w porównaniu z młodymi bardziej się starały nie być rasistami. Jak sugeruje von Hippel, ponieważ uprzedzenia wobec Afroamerykanów są w konflikcie z egalitarnymi poglądami, starsze osoby próbują hamować swój rasizm, ale im się to nie udaje.
Podobne zaburzenia hamowania mogą też mieć związek z przystosowaniem społecznym. Starsze osoby częściej wtrącają się w cudze prywatne sprawy - na przykład dotyczące otyłości czy kłopotów rodzinnych - nawet jeśli wiedzą, że tego robić nie należy. Przy osłabionym działaniu płatów czołowych ludzie znają reguły funkcjonowania społecznego, ale nie udaje się im ich przestrzegać. Podobnie jest z hazardem - skłonność do niego staje się dosłownie niepohamowana, zwłaszcza po południu, gdy starsi są w gorszej formie umysłowej.
Starsze osoby mają także narastającą z wiekiem skłonność do smętnych rozmyślań, co jeszcze bardziej je przygnębia.