Zaniepokojone USA szykują się na najgorszy scenariusz
- Jeśli Korea Północna będzie kontynuować prace nad bronią rakietową, jej pociski balistyczne mogą zagrozić kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych - oświadczył wiceminister obrony USA William Lynn. Również prezydent Barack Obama ostrzegł, że Kora Północna stanowi poważne zagrożenie dla regionu i dla całego świata.
W hierarchii służbowej Pentagonu Lynn zajmuje drugie miejsce, po szefie resortu Robercie Gatesie. Wiceminister zgodził się z opinią republikańskiego senatora i niedawnego kandydata na prezydenta Johna McCaina, iż w odniesieniu do Phenianu Waszyngton powinien się przygotować na "najgorszy scenariusz".
Występujący na forum komisji sił zbrojnych Senatu przedstawiciele Pentagonu powiedzieli, że Korea Północna rozwija swą technikę rakietową we współpracy z innymi państwami, w tym z Iranem i potencjalnie Syrią.
Również prezydent USA Barack Obama ostrzegł, że program nuklearny i rakietowy Korei Północnej stanowią poważne zagrożenie dla regionu i dla całego świata. Zaapelował o wzmożone wysiłki na rzecz rozszerzenia sankcji wobec Phenianu.
Obama wystąpił na konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z prezydentem Korei Południowej Li Miung Bakiem.
Południowokoreański prezydent zapowiedział, że Korea Północna powinna, biorąc pod uwagę stosunki Korei Południowej z USA, dwa razy się zastanowić, zanim podejmie działania, których będzie żałować.
Obama zapewnił swego południowokoreańskiego gościa, że Seul może liczyć na wsparcie o ochronę USA w związku ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Korei Północnej i Waszyngton obejmie ten region swym parasolem nuklearnym.
Korea Północna zagroziła w sobotę, że podejmie działania wojskowe, jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą próbowali ją izolować. Oświadczyła również, że nigdy nie porzuci swoich programów nuklearnych z uwagi na obronę przed - jak to określono - wrogą polityką USA i zagrożeniem nuklearnym wobec Północy.
Groźby Korei Północnej są reakcją na uchwaloną w piątek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ zaostrzającą sankcje wobec tego kraju za dokonanie próby nuklearnej pod koniec maja.
Sankcje przewidują zakaz eksportu wszelkiej broni z Korei Płn. i importu większości rodzajów broni do tego kraju. Kraje członkowskie ONZ mają kontrolować ładunek przesyłany z Korei Płn. i w odwrotnym kierunku drogą lądową, powietrzną i morską w celu przechwycenia np. materiałów nuklearnych albo części rakiet; rezolucja zobowiązuje te kraje do przejęcia statku, jeśli padnie podejrzenie że przewożą objęty sankcjami ładunek.