PolskaZanieczyszczenie powietrza w stolicy. Winne samochody

Zanieczyszczenie powietrza w stolicy. Winne samochody

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie w raporcie o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami. - Dane są szokujące, choć nie powinny dziwić, bo Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej - pisze NIK i dodaje, że według szacunków na świecie z powodu zanieczyszczonego powietrza traci życie 3,5 mln osób rocznie, w tym tylko w Polsce - 45 tysięcy. O sprawie czytamy w serwisie Dobraulica.pl

Zanieczyszczenie powietrza w stolicy. Winne samochody
Źródło zdjęć: © WawaLove.pl

Warszawa jest siódmym, najbardziej zanieczyszczonym polskim miastem. W Europie zajmuje dziesiąte miejsce. Wdychanie pyłów zawieszonych wywołuje choroby płuc i układu krążenia. Benzoalfapiren, który jest jednym z głównym składników pyłu, ma dodatkowo działanie rakotwórcze. Według zestawienia NIK, jego poziom w ostatnich trzech latach rósł w Warszawie dwu-, a nawet trzykrotnie.

Za zanieczyszczenie stołecznego powietrza odpowiadają głównie samochody. Po Warszawie jeździ ich ponad 1,2 miliona, w tym ponad 900 tysięcy osobowych. Na każdy tysiąc mieszkańców przypadają więc 543 samochody osobowe. To więcej niż wynosi unijna średnia (484 samochody na 1000 mieszkańców), i dużo więcej niż ten sam współczynnik na przykład dla Berlina (300 samochodów na 1000 mieszkańców). Według NIK w Warszawie za zanieczyszczenie powietrza w ok. 63 proc. odpowiada właśnie komunikacja samochodowa.

Według danych, trujący dwutlenek azotu (który produkują samochody) przekracza dopuszczalne normy na styku Śródmieścia, Woli i Ochoty, u zbiegu Al. Jerozolimskie, ul. Towarowa i Żwirki i Wigury. W roku 2013 najsilniejsze stężenie tych pyłów odnotowano w Ursusie, Śródmieściu, na Targówku i na Woli.

Obowiązujące w Europie normy dopuszczają maksymalnie 35 dni w roku, kiedy przekroczone są stężenia dobowe pyłów PM 10 w powietrzu. W Warszawie tych dni jest co najmniej 1,5 raza tyle, bo średnio 57,5 w roku. Skalę zanieczyszczeń zwiększają także niskie kominy kamienic i domów jednorodzinnych.

Źródło artykułu:wawalove.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)