Trwa ładowanie...
26-09-2014 15:25

Żandarmeria Wojskowa zbada sprzedaż zestawów "Strzała"

Żandarmeria Wojskowa w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie sprzedaży przez AMW zestawów "Strzała" zabezpieczyła dokumenty oraz sprzęt w miejscu ich składowania - poinformował rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Share
Żandarmeria Wojskowa zbada sprzedaż zestawów "Strzała"Źródło: WP.PL
d343ddu

Jak zaznaczył rzecznik, są to standardowe czynności ŻW powierzone przez prokuraturę. Jednocześnie trwa pilna kontrola Departamentu Kontroli MON w AMW i jednostkach oraz instytucjach wojskowych, zlecona przez ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

W środę prokuratura wszczęła śledztwo ws. sprzedaży w 2012 r. przez Agencję Mienia Wojskowego prywatnej firmie 78 niedziałających zestawów przeciwlotniczych "Strzała", zawierających ponad 150 rakiet. Drugi wątek śledztwa dotyczy możliwej próby naruszenia ograniczeń dotyczących eksportu tego typu sprzętu - kolejna firma miała próbować wysłać rakiety, wyrzutnie i zestawy startowe za granicę.

Jak podawało MON, w 2011 r. uznano, iż wyprodukowane 30-40 lat temu zestawy rakietowe "Strzała 2-M" są całkowicie nieprzydane wojsku i przekazano je do AMW. Ta sprzedała rakiety podmiotowi z Polski, dysponującemu odpowiednią koncesją. Natomiast w 2013 r. ABW negatywnie zaopiniowała wniosek jednej z firm do ministra gospodarki o wydanie zezwolenia na sprzedaż tych zestawów do Czech, w związku z czym nie nastąpiła żadna transakcja.

d343ddu

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak mówił w środę, że zna sprawę i że służby, które badały transakcję, nie sygnalizowały nieprawidłowości, a próba eksportu została udaremniona przez Ministerstwo Gospodarki. Podkreślił, że elementy zestawów nie działały, sprzęt był pozbawiony cech bojowych. Poinformował też, że po medialnych doniesieniach o możliwej próbie nielegalnego eksportu zlecił pilną kontrolę, by sprawdzić, czy działania po stronie wojska były prawidłowe.

d343ddu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d343ddu
Więcej tematów