Żandarm od zadań specjalnych. Jak działa wojskowa policja

Co najmniej 175 cm wzrostu, niekaralność sądowa, dobra sprawność fizyczna, wykształcenie minimum średnie, pozytywne wyniki badań psychologicznych i testów psychotechnicznych – jeśli spełniasz te warunki możesz zostać Żandarmem Wojskowym. Wczoraj formacja ta obchodziła swoje święto.

Żandarm od zadań specjalnych. Jak działa wojskowa policja
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Krzysztof Olszewski

Krzysztof Olszewski: Czym jest tak naprawdę Żandarmeria Wojskowa? To wojsko w wojsku?

gen. bryg. Tomasz Połuch, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej: Jesteśmy raczej policją w wojsku, z zaznaczeniem, że żandarm jest jednocześnie żołnierzem i policjantem.

Stoimy na straży praworządności i dyscypliny wojskowej, walczymy z wszelkimi patologiami i prowadzimy szeroką działalność profilaktyczną w siłach zbrojnych. Jednak swoje zadania realizujemy wyłącznie w stosunku do żołnierzy, pracowników jednostek wojskowych i osób działających na szkodę Sił Zbrojnych RP. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze Policji nie dublują się, bo właściwość Żandarmerii Wojskowej wyklucza właściwość Policji. Warto podkreślić, że nasze służby bardzo często współpracują ze sobą.

Kto służy w Żandarmerii?

Nasi żołnierze to przede wszystkim profesjonaliści, ludzie z pasją, dla których służba jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim misją. Żandarmeria Wojskowa oferuje ciekawą i stabilną pracę. Mamy do zaoferowania szeroki wachlarz stanowisk – od specjalności prewencyjnych po dochodzeniowo-śledcze. Mamy dwa oddziały specjalne – w Warszawie i Mińsku Mazowieckim. Posiadamy własne centrum szkolenia, na bazie którego powstaje właśnie żandarmska szkoła podoficerska.

Obraz
© Materiały prasowe

Nasi żołnierze mają możliwość służby w polskich kontyngentach wojskowych. Dlatego służba w naszych szeregach cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród żołnierzy, jak i przedstawicieli innych formacji mundurowych. Mam tu na myśli zarówno panów, jak i panie. W naszych szeregach kobiety – żandarmi stanowią blisko 6 procent stanu osobowego i ich liczba wciąż wzrasta. Panie w Żandarmerii Wojskowej służą we wszystkich korpusach osobowych i we wszystkich pionach funkcyjnych – i mogę powiedzieć, że świetnie wywiązują się z powierzonych im zadań.

Jakie są najważniejsze zadania Żandarmerii Wojskowej?

Zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych, a także życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra. Ponadto Żandarmeria Wojskowa odpowiada za zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń – przez osoby w stosunku do których jest właściwa – oraz innym zjawiskom patologicznym w Siłach Zbrojnych.

Obraz
© Materiały prasowe

Kto może zostać żołnierzem ŻW?

Kryteria, jakie powinni spełnić kandydaci do służby w Żandarmerii Wojskowej, określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Wymienię kilka z nich: co najmniej 175 cm wzrostu – ten wymóg nie dotyczy pań, brak charakterystycznych wad zewnętrznych, niekaralność sądowa, dobra sprawność fizyczna, wykształcenie minimum średnie, osiągnięcie pozytywnych wyników badań psychologicznych i testów psychotechnicznych. Szczegóły naboru dla żołnierzy oraz pracowników wojska wszyscy zainteresowani mogą znaleźć na stronie internetowej Żandarmerii Wojskowej, gdzie zamieszczone są również numery telefonów do naszych kadrowców.

Obraz
© Materiały prasowe

13 czerwca Żandarmeria Wojskowa obchodzi swoje święto. Skąd akurat ta data?

Data święta – 13 czerwca – nawiązuje do chlubnych tradycji z czasów powstania listopadowego i powołania 13 czerwca 1831 roku przez gen. Tomasza Łubieńskiego Straży Polowej, która w armii Królestwa Polskiego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa.

W Wojsku Polskim doroczne święto jednostki to bardzo ważne wydarzenie. Dla mnie jest szczególne, bo mogę tego dnia podziękować swoim podwładnym za ciężką pracę i służbę oraz wyróżnić najlepszych żołnierzy i pracowników formacji. To również świetna okazja, by spotkać się i porozmawiać z żandarmami służącymi w odległych zakątkach Polski, bo dbamy o to, by w centralnych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich jednostek terenowych Żandarmerii Wojskowej.

W tym roku obchody Święta Żandarmerii Wojskowej odbyły się na terenie kompleksu Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych pan Andrzej Duda i minister obrony narodowej pan Mariusz Błaszczak. Uważam, że to bardzo duże wyróżnienie dla żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej.

Obraz
© Materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)