Trwa ładowanie...
d1zx963
usa

Zamieszki w USA. Antifa ma być uznana za organizację terrorystyczną. Co to jest Antifa?

Donald Trump zapowiedział, że Antifa w Stanach Zjednoczonych zostanie uznana za organizację terrorystyczną. Czym jest Antifa?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antifa w USA ma zostać uznana za organizację terrorystyczną
Antifa w USA ma zostać uznana za organizację terrorystyczną (NurPhoto via Getty Images)
d1zx963

Zamieszki w USA. Antifa ma być uznana za organizację terrorystyczną

Śmierć George'a Floyda wywołała zamieszki w Stanach Zjednoczonych. Funkcjonariusz, który klęczał kolanem na szyi Floyda został wyrzucony ze służby i postawiono mu zarzut morderstwa. Mieszkańcy protestują przeciwko agresji ze strony policji. Do zamieszek dochodzi w największych miastach Stanów Zjednoczonych.

Na niepokoje wywołane przez demonstrujących postanowił zareagować Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział w mediach społecznościowych, że organizacja Antifa zostanie wpisana na listę organizacji terrorystycznych. Trump nie podał żadnych szczegółów dotyczących tej decyzji. Na Twitterze pisał o tym wcześniej już w 2019 roku, ale wtedy jego zapowiedzi nie zostały przekute w czyny.

d1zx963

USA. Czym jest Antifa?

Antifa to zbiorcze określenie ogółu osób deklarujących się jako antyfaszyści i czynnie sprzeciwiających się tendencjom skrajnie prawicowym. To ruch osób o lewicowych poglądach. Donald Trump, członkowie jego administracji oraz zwolennicy prezydenta uważają, że antyfaszystowskie bojówki biorą udział w aktach przemocy podczas ostatnich demonstracji w Stanach Zjednoczonych.

Współczesne ruchy antyfaszystowskie nawiązują do niemieckich organizacji sprzeciwiających się faszyzmowi, które działały w okresie międzywojennym, takich jak Front Żelazny czy Akcja Antyfaszystowska. Antifa jest ruchem nieformalnym, pozbawionym struktur, nadzoru i spisanych zasad. Dzieli się na dwa nurty:

  • liberalny - zwolennicy tego nurtu skupiają się na legalnej działalności aktywistycznej, takiej jak publicystyka, występy w mediach i angażowanie się w politykę. Organizują pikiety i pokojowe manifestacje
  • bojówkowy - z kolei jego członkowie deklarują się jako lewicowi ekstremiści. Stosują przemoc i często dokonują samosądów. Nie podejmują żadnej współpracy z policją.

Zobacz wideo: Bon turystyczny 1000+. Adam Bielan: Andrzej Duda dopinguje premier Jadwigę Emilewicz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zx963

Podziel się opinią

Share

d1zx963

d1zx963
Więcej tematów